فراخوان جریان‌های سیاسی مدنی سودان برای تظاهرات علیه البرهان

فراخوان تظاهرات میلیونی همزمان با افزایش تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای حل بحران سیاسی سودان داده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه‌های سیاسی - مدنی مخالف ژنرال عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت در سودان، چهارشنبه، 17 نوامبر برای برگزاری تظاهرات میلیونی در خارطوم، پایتخت این کشور فراخوان دادند.

به گزارش تلویزیون «العربیه»، اتاق مشترک «میلیون‌ها هوادار دولت غیرنظامی» که از طیف‌های مختلف سیاسی - مدنی مخالف حکومت نظامیان در سودان تشکیل شده است، برای برگزاری تظاهراتی گسترده در خیابان‌های «فرودگاه، الاربعین و الموسسه» فراخوان دادند.

تشکل‌های سیاسی - مدنی، فراخوان خود را با شعار «تظاهرات میلیونی 17 نوامبر» برای برقراری حکومت غیرنظامی آغاز کردند.

کمیته‌های هماهنگ‌کننده‌ مخالف البرهان در شهر «ام‌درمان» نیز به‌رغم داشتن برخی اختلافات با جریان اعضای اتاق مشترک «میلیون‌ها هوادار دولت غیرنظامی» از تظاهرات امروز در خارطوم، حمایت کردند.

مخالفان سیاسی شهر ام‌درمان اعلام کردند که آنها نیز همزمان دست به تظاهرات در خیابان «الاربعین» خواهند زد.

در همین حال، کمیته هماهنگی اعتراضات و شورای مرکزی «نیروهای آزادی و تغییر » نیز حمایت خود را از تظاهرات امروز اعلام کردند.

آزادی بازداشت‌شدگان

فراخوان برای تظاهرات امروز در حالی داده شده است که تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای حل بحران در سودان ادامه دارد. روز گذشته البرهان در جریان دیدار خود با مولی وی، دستیار وزارت خارجه آمریکا در أمور آفریقا اعلام کرد که «گام‌هایی برای آزادی بازداشت‌شدگان برداشته شده و هر زندانی که مجرم بودنش ثابت نشود، آزاد خواهد شد.»

او اما بار دیگر از اقدامات ارتش در 25 اکتبر که اکثر طیف‌های سیاسی - مدنی سودان آن را کودتا تلقی کردند حمایت کرد.

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آفریقا روز گذشته با هدف تلاش برای حل بحران سودان وارد خارطوم شد.

وزارت خارجه ایالات متحده، اعلام کرد که سفر دستیار وزیر خارجه آمریکا در راستای تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به منظور میانجیگری میان طرف‌های سیاسی و نظامی سودانی برای حل بحران و بازگشت به روند دموکراتیک در این کشور صورت می‌گیرد.

مولی وی در جریان دیدارهای خود با البرهان، از او خواست تا نسبت به آزادی مقامات دولتی و سیاستمداران بازداشتی اقدام کند.

او با عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سابق دولت انتقالی، چهره‌ برجسته داخلی و بین‌المللی جریان سیاسی مدنی نیز ملاقات کرد.

گفتنی است که عبدالفتاح البرهان، پنجشنبه، 11 نوامبر، شورای جدید انتقالی حاکمیت را در این کشور تشکیل داد. این نهاد از زمان سرنگونی عمر البشیر در سال 2019، مشترکا با دولت غیرنظامی، قدرت را در دست دارد.

البرهان سمت خود را به عنوان رئیس شورا حفظ کرد و ژنرال محمد حمدان دقلو (حمیدتی) نیز در سمت خود به عنوان معاون رئیس شورا، ابقا شد.

اقدامات البرهان با مخالفت شدید جریان‌های سیاسی مدنی سودان مواجه شد و حرکت‌های اعتراضی مردم پایتخت در واکنش به اعلام تشکیل شورای جدید حاکمیت، از همان روز آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید