اسرائیل: ایران توسط گروه‌های نیابتی امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند

تل آویو بارها مخالفت خود را با اصل اجرای گفت‌و گو با تهران اعلام کرده و ترجیح داده، سیاست بین‌المللی قاطعانه‌تری در قبال ایران در پیش گرفته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هرتزل لوی، معاون رئیس ستاد ارتش اسرائیل در اظهاراتی گفت، ایران به‌وسیله گروه‌های نیابتی خود در سوریه، لبنان و نوار غزه، امنیت منطقه را تهدید و آن را بی‌ثبات کرده است.

به گفته آفیخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل، لوی، سه‌شنبه، 17 نوامبر، با اشاره به سفر لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ملل به تل‌آویو و دیدار از ارتش این کشور گفت: «اسرائیل با پایبندی کامل به اصول و ارزش‌های مشترک خود با آمریکا، به همکاری و شراکت با این کشور در زمینه مقابله با چالش‌های مختلف ادامه خواهد داد.»

به گفته لوی، گرینفیلد از چندین مکان مختلف بازدید کرده «که در آن مقامات ارشد ارتش به رهبری معاون ستاد کل ارتش این کشور، چالش‌های امنیتی و پاسخ عملیاتی برای مقابله با این چالش‌ها را ارائه کردند.»

به مقابله با ایران در تمامی جبهه‌ها ادامه می‌دهیم

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در ادامه مواضع کابینه‌های متوالی این کشور، تاکید کرد صرف نظر از سرنوشت مذاکرات هسته‌ای تهران و غرب، نیروهای کشورش با انسجام و همبستگی به دفاع از منافع اسرائیل ادامه خواهند داد.

نخست وزیر اسرائیل، سه‌شنبه، 16 نوامبر تاکید کرد: «صرف‌نظر از این‌که چه اتفاقی در مذاکرات میان ایران و قدرت‌های بزرگ بیفتد، اسرائیل خود برای دفاع از خود اقدام خواهد کرد.»

او همچنین تاکید کرد که کشورش با به مقابله با ایران و گروه‌های نیابتی آن در همه جبهه‌ها و از آن جمله در لبنان و سوریه ادامه خواهد و به انتظار نتایج گفت‌وگوهای هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های بزرگ نخواهد نشست.

بر اساس بیانیه‌ای که از سوی دفتر بنت انتشار یافته، نخست وزیر اسرائیل از آنچه که «عدم قاطعیت کافی در برابر تخلفات ایران» خواند، انتقاد کرد.

«نفوذ تهران را زیر نظر داریم»

از سویی بنی‌گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نیز به نوبه خود از جهان خواست تا علیه تهران وارد عمل شود. گانتز تاکید کرد که کشورش به فعالیت در تمامی جبهه‌ها برای مقابله با ایران، ادامه خواهد داد.

او افزود: «ما تمامی رویدادها در همه عرصه‌ها را پیگیری کرده و زیر نظر داریم. این روزها شاهد سیاست ایران در قبال پرونده هسته‌ای و افزایش نفوذ آن در خارج از مرزها و تاثیرگذاری آن در سوریه و لبنان هستیم.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین تاکید کرد که نیروهای اسرائیلی، سامانه نظامی بسیار هماهنگ و منسجمی ایجاد کرده‌ و نیروهای آموزش‌‌دیده‌ای را سازمان‌دهی کرده‌اند که به طور فزاینده‌ای توانمندی‌های آنها در مقابله با چالش‌ها ارتقاء می‌دهد.

آمادگی برای هر گونه تشدید تنش احتمالی

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل که پیش از این با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در سفر او به اسرائیل در چارچوب تور منطقه‌ایش، ملاقات کرده بود، تأکید کرد که تهران قصد ندارد به تعهدات خود بازگردد و تنها در تلاش است از طریق مذاکرات هسته‌ای، زمان بخرد.

این اظهارات مقامات ارشد اسرائیلی در حالی مطرح می‌شود که آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش این کشور، پیش از این تاکید کرده بود که نیروهایش در حال تسریع برنامه‌های عملیاتی و آماده‌شدن برای مقابله با هرگونه تشدید تنش‌ها از سوی ایران یا تهدید نظامی از نوع هسته‌ای هستند.

او افزود: «اسرائیل در حال آماده شدن برای هرگونه درگیری احتمالی با تهران و نیروهای نیابتی آن در منطقه است.»

شبه‌نظامیان نیابتی ایران

شایان ذکر است که از آغاز مذاکرات هسته‌ای با ایران در آوریل گذشته، تل آویو بارها مخالفت خود را با اصل اجرای گفت‌وگو با تهران اعلام کرده و ترجیح داده، سیاست بین‌المللی قاطعانه‌تری در قبال ایران در پیش گرفته شود.

اسرائیل سال‌هاست که در قبال «نیروهای نیابتی» جمهوری اسلامی در منطقه، سیاست هدف قرار دادن شبه‌نظامیان نیابتی ایران در خاک سوریه را پیگیرانه، دنبال کرده و صدها حمله هوایی را طی سال‌های گذشته انجام داده، اما به ندرت مسئولیت این حملات آن را پذیرفته است.

اسرائیل همچنین شبه‌نظامیان نیابتی جمهوری اسلامی را در مرزهای شمالی خود خط قرمز دانسته و همواره تکرار کرده است که هرگز اجازه حضور ایران در نزدیکی مرزهای خود و تهدیدهای آن علیه امنیت اسرائیل را نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم