اسرائيل:‌ ایران از مذاکرات برای «وقت‌کشی» و پیشبرد برنامه‌ اتمی‌ خود استفاده می‌کند

جروزالم پست: خودداری بنت از دیدار با مالی نشانه عدم رضایت اسرائیل از رویکرد آمریکا به مساله ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران که برای رایزنی به اسرائیل سفر کرده با تاکید بر مخالفت تل‌آویو با احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» گفت که جمهوری اسلامی از روند مذاکرات برای «وقت‌کشی» و پیشبرد برنامه‌ اتمی‌ خود سوءاستفاده می‌کند.

به گزارش «جروزالم پست»، دوشنبه 15 نوامبر 2021، یک منبع دیپلماتیک ارشد اسرائیلی در این باره گفت: «هیچ تمایلی نداریم که به این روند خیلی غلط مشروعیت ببخشیم. ما نمی‌خواهیم آمریکایی‌ها تصور کنند که اسرائیل از آنچه در حال رخ دادن است رضایت دارد، چون واقعا از روند کنونی راضی نیستیم.»

پیش از این نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، با خودداری از ملاقات با مالی، بدون ایجاد جنجال و «درگیر»‌ شدن با دولت آمریکا نارضایتی کشورش از رویکرد ایالات متحده به مساله ایران را نشان داده بود.

مقامات ایرانی همواره احیای برجام را به لغو تمام تحریم‌های آمریکا وابسته کرده‌اند. به گفته «جروزالم پست»، اگر رژیم ایران کماکان بر موضع خود اصرار ورزد، تنها گزینه‌ آمریکا برای رسیدن به توافق در مذاکرات اتمی بر اساس فرمول «کمتر برای کمتر» خواهد بود.

مطابق این فرمول، اگر ایران فعالیت‌های اتمی خود را کمتر کند، آمریکا هم تحریم‌ها علیه ایران را کمتر خواهد کرد. با این وجود، فرمول مذکور اقدامی اساسی برای معکوس کردن پیشرفت‌های عظیم ایران به سوی بمب اتم که در سال‌های اخیر حاصل شده نخواهد کرد.

به گفته «جروزالم پست»، برای اسرائیل، این گزینه حتی بدتر از احیای برجام است، چرا که سرمایه‌های هنگفتی در اختیار رژیم ایران قرار خواهد داد تا در عین حفظ قابلیت‌های هسته‌ای تسلیحاتی خود، آتش جنگ‌های نیابتی را در سراسر خاورمیانه شعله‌ور کند. به عبارتی، این گزینه فشارها را بر حکومت ایران کاهش خواهد داد بدون این‌که امتیاز قابل توجهی در ازای آن دریافت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم