کمتر از دو هفته مانده به مذاکرات وین؛ نفتالی بنت حاضر به ملاقات با رابرت مالی نشد

بنت معتقد است بازگشت به برجام، انتخاب درست برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل پس از تلاش‌های آمریکا برای احیای مذاکرات توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، حاضر به ملاقات با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نشد.

به گزارش خبرگزاری «هاآرتص»، یک‌شنبه 14 نوامبر، مالی در سفر خود به اسرائیل، با مسئولان دفتر نخست‌وزیری، بنی گانتز، وزیر دفاع و یائیر لاپید، وزیر خارجه این کشور دیدار خواهد داشت.

«هاآرتص» به نقل از یک منبع نزدیک به نخست‌وزیر اسرائیل نوشت: «بنت ملاقات با مالی را تحریم نکرده است. او اعتقاد دارد که بازگشت به میز مذاکرات، انتخاب درست نیست.» به گفته این منبع، «رابرت مالی مروج ایده بازگشت به میز مذاکرات وین در دولت بایدن است.»

با این وجود یک مقام اسرائیلی دیگر به «هاآرتص» گفته است که دلیل عدم دیدار این دو نفر، جایگاه دیپلماتیک مالی است. به گفته این مقام اسرائیلی، رابرت مالی به اندازه کافی جایگاه دیپلماتیکی ندارد که با نخست‌وزیر یا رئیس‌جمهوری در طول سفر خود به منطقه دیدار کند.

مالی که به خاورمیانه سفر کرده، قرار است پیش از برگزاری دور جدید مذاکرات احیای برجام، از کشورهای اسرائیل، امارات متحده عربی، پادشاهی سعودی و پادشاهی بحرین دیدار داشته و با مقامات آن گفت‌وگو کند.

او که در سفر خود به این چهار کشور، رهبری یک تیم بین‌سازمانی آمریکایی را برعهده دارد، به گفته وزارت خارجه آمریکا به دنبال «رایزنی با شرکای منطقه‌ای آمریکاست.»

به گفته «هاآرتص» انتظار می‌رود که بنت در طول این هفته، با لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد دیداری داشته باشد.

گرینفیلد از جمله کسانی بود که اخیرا حمایت خود را از به کار افتادن مجدد سازوکار برجام اعلام کرده بود.او در این زمینه به خبرنگاران گرفته بود که برجام مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهد شد.

ایران و کشورهای 1+4 در حال آمادگی برای شرکت در دور جدید مذاکرات وین هستند. این مذاکرات که کمتر از دو هفته دیگر برگزار خواهد شد، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران متوقف شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید