منابع عراقی: سوءقصد به جان الکاظمی با هدف تصفیه او انجام شده بود

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌ ‎دهد که پهپادها یک ماه قبل از سوءقصد وارد عراق شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع سیاسی عراقی، یکشنبه، 14 نوامبر، اطلاعات جدیدی را درباره سوء‌قصد نافرجام برای ترور مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور فاش کردند.

به گزارش روزنامه «الشرق الأوسط»، یک منبع ارشد سیاسی عراق گفت: «اطلاعات اولیه حاکی از آن است که گروهی که این عملیات را طراحی کرده بود، قصد ارسال پیام هشدار به الکاظمی را نداشته است، بلکه برای تصفیه او این سوءقصد را انجام داده بود.»

بر اساس این اطلاعات، کسانی که قصد ترور الکاظمی را داشتند، می‌خواستند از خلاء موجود پس از انتخابات و عدم حضور نمایندگان پارلمان، پس از اعلام نتایج، سوءاستفاده کنند.

این منبع به الشرق الأوسط گفت: «تردیدی نداریم که هدف از سوءقصد به جان الکاظمی لغو نهایی نتایج انتخابات اکتبر بوده است که برخی‌ها در آن شکست خوردند.»

در همین حال منبع دیگری فاش کرد، بررسی‌های اولیه درباره این سوءقصد که از طریق تصاویر ماهواره‌ای به‌دست آمده، نشان می‌دهد که یک ماه قبل از سوء‌قصد، محموله‌ای از پهپادها وارد عراق شده است. این منبع با تکذیب اینکه این پهپادها و بمب‌های مورد استفاده در این حمله دست ساز بوده است، تاکید کرد، پهپادها از خارج عراق وارد شده و ممکن است اهداف دیگری را در نظر داشته باشند.

این منبع عراقی گفته است، تحقیقات صورت گرفته و یافته‌های آن به الکاظمی اجازه می‌دهد تا عاملان و طراحان سوءقصد را تعقیب کند. او در عین حال تاکید کرد که اگر بخواهیم گزینه برخورد با گروه‌های مسلح را انتخاب کنیم با گزینه‌های دشوار و ویران‌کننده‌ای روبرو خواهیم شد»

او گفت، الکاظمی تصمیم گرفته تا موضوع نتایج انتخابات ریاست جمهوری را بدون درگیری با هیچ جریانی به صورت قانونی در مراکز قضایی تایید کند.

گفتنی است که مقامات امنیتی و منابع نزدیک به جناح‌های مسلح عراقی فاش کردند که این سوءقصد به جان الکاظمی توسط یک گروه مورد حمایت ایران انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید