کشته شدن چند عضو القاعده در یمن توسط حمله پهپادی آمریکا

سازمان القاعده از فضای هرج و مرج ناشی از جنگ میان دولت قانونی و شبه‌نظاميان حوثی‌ وابسته به ایران، برای گسترش نفوذ خود در مناطق فقیر جنوب و مرکز یمن سوء استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حملات پهپادی آمریکا به عناصر سازمان القاعده در یمن به کشته‌شدن سه نفر از آنها منجر شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دو مقام دولت قانونی یمن یک‌شنبه 14 نوامبر گزارش داد، یک پهپاد که گمان می‌رود آمریکایی است خودروی حامل یکی از اعضای القاعده و همسرش را هدف قرار داد و آنها را زخمی کرد.

این منبع به خبرگزاری فرانسه گفت، سه غیرنظامی و دو مرد مسلح دیگر از اعضای القاعده که برای مداوای این دو مجروح آمده بودند، مورد حمله مجدد پهپادها قرار گرفته و کشته شدند.

جزئیاتی از حملات پهپادی آمریکا

در همین حال یکی دیگر از مقامات دولت قانونی یمن در منطقه مرزی میان استان‌های «شبوه و البیضاء» که در آن هجوم مذکور رخ داد، حمله پهپادی آمریکا را تایید کرد.

این منبع دولتی خاطرنشان کرد، فرد غیرنظامی و دو مسلح کشته شده از یک قبیله بودند.

سازمان القاعده بیش از دو دهه است در یمن حضور دارد و از هرج و مرج ناشی از جنگ میان دولت قانونی و شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران، برای تحکیم مواضع خود به‌ویژه در مناطق فقیر در جنوب و مرکز یمن سوء استفاده می‌کند.

ایالات متحده گروه موسوم به «قاعده جهاد در شبه جزیره عرب» را خطرناک‌ترین شاخه وابسته به سازمان القاعده در جهان معرفی کرده است.

واشینگتن همواره از نفوذ القاعده در یمن و بهره‌گیری این شبکه تروریستی از جنگ داخلی این کشور و احتمال برنامه‌ریزی برای حمله به خاک آمریکا ابراز نگرانی می‌کند.

این سازمان چندین حمله تروریستی در آمریکا و اروپا مانند حمله به هفته‌نامه فرانسوی «شارلی ابدو» در سال 2015 که به کشته‌شدن 12 نفر منجر شد و همچنین تیراندازی به یک پایگاه نظامی در فلوریدا آمریکا در سال 2019 که طی آن سه نفر جان باختند را به عهده گرفته است.

با این حال، فعالیت این سازمان طی سال‌های گذشته به‌دلیل حملات شدید هوایی آمریکا به‌ویژه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده به‌طور قابل توجهی کاهش یافت.

در فوریه 2020 دونالد ترامپ اعلام کرد، ایالات متحده موفق شده است «قاسم الریمی» یکی از بنیانگذاران و رهبر شاخه القاعده در شبه جزیره عرب را به قتل برساند.

پس از قتل الریمی، خالد بن عمر بطرفی جانشین او در شاخه سازمان القاعده در یمن شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید