پلیس سودان: تظاهرات شنبه مسالمت‌آمیز آغاز شد اما منحرف شد

شورای حاکمیت سودان تاکید کرد به برگزاری انتخابات ظرف 8 ماه متعهد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در تظاهرات روز شنبه در سودان در اعتراض با تصمیم‌های عبدالفتاح البرهان، فرمانده کل ارتش سودان و رئيس شورای حاکمیت این کشور، 5 نفر کشته و دهها نفر از جمله نیروهای امنیتی مجروح شدند.

تظاهرات در خارطوم، پایتخت سودان، علیه تصمیم عبدالفتاح البرهان، فرمانده کل نیروهای مسلح، که در بیست و پنجم اکتبر گذشته، دستور انحلال شورای حاکمیت را صادر کرد، آغاز شد.

این تظاهرات شنبه، 13 نوامبر در مخالفت با اقدامات البرهان در مورد منحل کردن شورای حاکمیت و دولت این کشور و اعلام وضعیت فوق العاده آغاز شد.

در واکنش به این اعتراضات شورای جدید حاکمیت سودان اعلام کرد که ظرف 8 ماه انتخابات در این کشور برگزار خواهد کرد.

محمد برطم، عضو شورای حاکمیت سودان تاکید کرد که شورای به وحدت و یکپارچگی کشور و حفظ قانون اساسی متعهد است. او همچنین افزود که شورای حاکمیت سودان تلاش می‌کند ظرف 8 ماه در کشور انتخابات برگزار شود.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان، اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کردند.

پلیس سودان تأکید کرد که تظاهرات شنبه در ابتدا، ماهیت مسالمت آمیزی داشت، اما به سرعت از مسیر خود منحرف شد.

در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی پخش شد، پلیس سودان در ادامه توضیح خود در خصوص تظاهرات شنبه با تاکید بر این که در تعامل با معترضان از سلاح آتشین استفاده نکرده، اعلام کرد که 39 پرسنل امنیتی، به شدت زخمی شده‌اند.

به گفته کمیته مرکزی پزشکان سودان، شمار کشته شدگان تظاهرات شنبه به 5 نفر رسید و تعداد زیادی زخمی نیز در بیمارستان‌های خارطوم بستری شدند.

این کمیته با اشاره به افزایش تعداد زخمی‌های با حال وخیم، تاکید کرد: 4 نفر از کشته شدگان در اثر اصابت گلوله جان باختند و نفر پنجم نیز بر اثر خفگی ناشی از گاز اشک‌آور جان باخت.
بر اساس همین گزارش‌ها، قوای امنیتی، اقدام به متفرق کردن تظاهرات گسترده در خارطوم، أم‌درمان و بحری و شلیک گاز اشک آور کردند اما تظاهرکنندگان مجددا تجمع کردند.

شاهدان عینی به «العربیه» گفتند که تعقیب و گریز میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی تا شامگاه شنبه، ادامه داشت.

متفرق کردن تظاهر‌کنندگان

مطابق روایت شاهدان عینی به رویترز، نیروهای امنیتی، معترضان را در شماری از خیابان‌های فرعی أم درمان، تعقیب کردند که محل تجمع برای شرکت در تظاهرات و محکوم کردن وضعیت فوق العاده البرهان بود.

نیروهای امنیتی همچنین با استفاده از گاز اشک‌آور، تظاهرکنندگان را در منطقه الصحافه، خیابان الستین و خیابان الموسسه متفرق کرده و مانع از ادامه راهپیمایی‌ها در جنوب خارطوم شدند.

آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که تظاهرکنندگان، خیابان‌های بحری خارطوم را با سنگربندی، بستند.

به گفته خبرنگار «العربیه»، پس از آن که نیروهای ارتش، اکثر پل‌های منتهی به خارطوم را بستند(7 پل از مجموع 10 پل)، اعتراضات به برخی از مناطق پایتخت محدود شد.

حضور گسترده نیروهای امنیتی

خبرنگار «العربیه» با اشاره به حضور سنگین امنیتی، خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی، خیابان‌های اصلی از جمله جاده منتهی به فرماندهی ارتش و کاخ ریاست جمهوری را بستند. به گفته او تظاهرات دیگری نیز همزمان در مناطق خارج از پایتخت برپا شد و راه‌پیمایی‌هایی نیز در کشورهای دیگر برگزار شد.

به گفته خبرنگار العربیه، خدمات اینترنت همچنان قطع شده است.

شایان ذکر است که این تظاهرات پس از آن صورت گرفت که مرکز هماهنگی «کمیته‌های مقاومت در خارطوم»، دو روز پس از اعلام البرهان مبنی بر تشکیل شورای جدید حاکمیت، طی فراخوانی خواستار برگزاری تظاهراتی تحت عنوان «خشم میلیونی» برای سرنگونی شورای نظامی شد.

فراخوان تظاهرات

در حالی که اولین فراخوان‌ها برای تظاهرات از سوی کمیته‌های مقاومت خارطوم، در ماه جاری (نوامبر 2021) اعلام شد، تجمع متخصصان، پشتیبانی خود را از آن‌ها در همان روز با اعلام برنامه تشدید تنش، اعلام کردند.

این برنامه از سه‌شنبه گذشته با راهپیمایی، اعتراضات و بستن شماری از خیابان‌های خارطوم آغاز شد و با تحرک موسوم به «تظاهرات میلیونی برای سرنگونی شورای نظامی» پایان یافت که قرار بود شنبه از سر گرفته شود.

واکنش سفارت آمریکا

سفارت آمریکا در خارطوم با ابراز تاسف از تلفات جانی، «استفاده بیش از حد از زور» در تظاهرات شنبه خارطوم را محکوم کرد

ایالات متحده و اتحادیه اروپا در ارتباط با تحرک خیابانی امروز از مقامات سودان خواستند، حق اعتراض مسالمت‌آمیز، آزادی بیان و تضمین سلامت معترضان را محترم شمرده و رعایت کنند.

فولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل متحد نیز از نیروهای امنیتی خواست، با رعایت حداکثر خویشتن‌داری، به حق تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان، احترام بگذارند.

ارتش سودان نیز در واکنش به تحولات جاری این کشور نیز خواستار اعتمادسازی و اتخاذ تدابیر دیگری برای کاهش تنش‌ها شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید