مقامات آمریکایی: احتمالا حمله به منزل الکاظمی با دستور ایران نبوده است

بایدن پیش‌تر ضمن محکوم کردن سوءقصد به جان نخست وزیر عراق برای پیوستن تیم امنیتی کاخ سفید به روند تحقیقات درباره این حمله اعلام آمادگی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات آمریکایی تاکید کردند که احتمالا ایران دستور به حمله پهپادی هفته گذشته به اقامتگاه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق را صادر نکرده است و گروه‌های شبه‌نظامی مسلح وابسته به آن به طور خودسرانه اقدام کرده‌اند.

این مقامات، شنبه، 13 نوامبر، در گفت‌و‌گو با «ان‌بی‌سی» گفته‌اند که تهران از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، کنترل خود بر گروه‌های شیعی در بغداد را از دست داده است.

آنها اما در عین حال تاکید کردند که «به احتمال بسیار زیاد گرو‌ه‌های شبه‌نظامی شیعه که ایران آنها را مسلح کرده است در حمله پهپادی به منزل الکاظمی نقش دارند.»

در واکنش به سوءقصد نافرجام به جان الکاظمی، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ضمن محکوم کردن این حمله برای پیوستن تیم امنیتی کاخ سفید به روند تحقیقات درباره این حادثه اعلام آمادگی کرده بود.

گمانه‌زنی مقامات آمریکایی درباره خودسر بودن اقدامات گروه‌های مسلح وابسته به ایران در سوءقصد به جان الکاظمی در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر مقامات امنیتی و منابع نزدیک به گروههای مسلح عراقی خبر داده بودند که حمله به منزل نخست وزیر عراق توسط یک گروه مورد حمایت ایران انجام شده است.

از سویی بنا به منابع خبرگزاری «رویترز» که نخواستند هویت آنها فاش شود، پهپادها و مواد منفجره به کار رفته در حمله به منزل الکاظمی ساخت ایران است.

در این حمله تعدادی از نیروهای حفاظت نخست‌وزیر عراق زخمی شدند اما به شخص الکاظمی آسیبی نرسید.

شایان ذکر است که رهبران و فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی شکست‌خورده در انتخابات از جمله هادی العامری، فرمانده سپاه بدر و قیس الخزعلی، رهبر گروه «عصائب اهل الحق» وابسته به ایران و هواداران آنها که برای دومین روز در اطراف منطقه سبز بغداد تجمع کرده و با نیروهای امنیتی درگیری‌های خشونت‌باری به راه انداختند، به طور مکرر الکاظمی و اعضای دولت او را تهدید می‌کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید