.
.
.

سیف‌الاسلام القذافی نامزد انتخابات ریاست جمهوری لیبی شد

فرزند معمر القذافی رهبر پیشین لیبی با همراهی چند نفر از هوادارانش پرونده نامزدی خود را به دفتر کمیسیون انتخابات در شهر سبها ارائه داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سیف‌الاسلام القذافی، فرزند معمر القذافی، رهبر پیشین لیبی پس از سال‌ها فعالیت پنهانی سیاسی پرونده نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری را به دفتر کمیسیون انتخابات این کشور در شهر جنوبی سبها تقدیم کرد.

القذافی یک‌شنبه 14 نوامبر به همراه چند تن از هوادارانش از جمله خالد الزایدی وکیل شخصی خود در دفتر کمیسیون انتخابات حاضر شد.

کمیسیون انتخابات لیبی پیشتر با صدور کارت رای‌دادن برای القذافی، اعلام کرد که او می‌تواند در دبستان «الجمهوریه» واقع در منطقه «الجدید» شهر سبها رای خود را به صندوق بیاندازد.

القذافی در حال نام‌نویسی برای انتخابات
القذافی در حال نام‌نویسی برای انتخابات

سیف‌الاسلام که دارای پایگاه اجتماعی نسبتا خوبی در مناطق غرب، جنوب و شرق لیبی است، از شانس زیادی برای پیروزی در اولین انتخابات ریاست جمهوری این کشور برخوردار است.

همزمان بسیاری از قبایل حامی نظام پیشین لیبی و شماری از هواداران القذافی در خارج از کشور، برای راه‌اندازی کمپین و برنامه انتخاباتی او فعالیت‌های خود را آغاز کردند.

پیش از این هواداران سیف‌الاسلام از جمله برخی رهبران و فرماندهان نظامی با تشکیل «جبهه مردمی برای آزادی لیبی» زمینه را برای حضور وی در فضای سیاسی و افزایش نقش او در تصمیم‌گیری‌های راهبردی کشور مهیا کرده بودند.

سیف‌الاسلام در دفتر کمیسیون انتخابات لیبی
سیف‌الاسلام در دفتر کمیسیون انتخابات لیبی

حامیان نظام پیشین لیبی با بهره از شرایط سخت کشور و عدم موفقیت طرف‌های سیاسی کنونی در ایجاد امنیت و ثبات، امیدوارند مردم به القذافی رای داده و مجددا جایگاه خود و خانواده رهبر پیشین لیبی را در ساختار قدرت این کشور به‌دست آورند.

اما بازگشت نمادهای نظام سابق لیبی به قدرت با وجود حضور نیروهای انقلابی در مراکز سیاسی مهم کشور و هزینه‌های جانی و مالی فراوانی که برای سقوط آن نظام متحمل شدند، آسان نخواهد بود.

بسیاری از شهروندان لیبی هم شرایط کنونی کشور را پیامد مستقیم سیاست‌های نظام معمر القذافی به‌ویژه حذف نهادهای دموکراتیک، ساختار سیاسی استبدادی و تمرکز فراوان بر خرید اسلحه برای تحقق بلندپروازی‌های رهبر سابق کشور می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم