تشدید نبرد در مأرب و تلاش برای امدادرسانی به آوارگان جنگی

مقامات یمنی با نمایندگان سازمان ملل برای حل بحران نفتکش صافر گفت‌وگو می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جبهه‌های جنوبی استان مأرب، شاهد نبردهای شدید ارتش یمن و مقاومت مردمی از یک سو و شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران از سوی دیگر است و با آواره شدن هزاران غیرنظامی از این مناطق عملیات امدادرسانی و دادن سرپناه به آوارگان جدید آغاز شد.

به گفته خبرنگار العربیه، ارتش ملی یمن، شنبه 13 نوامبر، عملیات حوثی‌‌ها برای رخنه به سوی استان مأرب را خنثی کرد و درگیری میان نیروهای ارتش یمن و شبه‌نظامیان حوثی در جنوب مأرب همچنان ادامه دارد.

نیروهای دولتی در جنوب مأرب، حمله شبه‌نظامیان برای بازپس‌گیری مواضعی که طی سه روز گذشته از دست داده بودند را دفع کردند. این مواضع از جبل الفلیحه تا حومه پادگان أم‌ریش در فرمانداری حریب امتداد دارد.

کشته و زخمی شدن 20 شبه‌نظامی حوثی

خبرنگار «العربیه» به نقل از منابع میدانی، گزارش کرد که ارتش ملی یمن به دو گروه شبه‌نظامیان آسیب وارد آورده و بیش از 20 شبه‌نظامی حوثی را در نبردهای ساعات گذشته از پای در آورد.

جنگنده‌های ائتلاف عربی پشتیبان دولت قانونی یمن نیز یک تانک و شماری خودروی نظامی را در گردنه ملعاء، منهدم کردند. این حملات هوایی، شبه نظامیان حوثی را مجبور کرد نیروهای کمکی به جبهه خود در شمال شهرستان را تقویت کنند.

گفت‌وگو درباره نفتکش صافر

از سویی مقامات دولت قانونی یمنی و نمایندگان سازمان ملل گفت‌وگوهایی را درباره تخلیه نفتکش «صافر» آغاز کردند. نفتکش صافر از سال 2015 تاکنون در آب‌های ساحلی استان الحدیده یمن توقیف شده و شبه‌‌نظامیان حوثی مانع از تخلیه این نفتکش یا تعمیر و نگهداری آن می‌شوند که این ممانعت‌ و کارشکنی‌های آنها خطر نشتی و وقوع فاجعه زیست محیطی در منطقه را تشدید کرده است.

ایجاد سرپناه برای آوارگان

از طرفی با تشدید جنگ در محورهای عملیاتی جنوب و غرب مأرب و حملات حوثی‌ها به غیرنظامیان و مناطق شهر و ویرانی منازل و آواره شدن هزاران نفر از مردم در این استان، مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان طرح فوق‌العاده‌ای را برای سرپناه دادن به موج جدید آوارگان یمنی در استان مأرب آغاز کرد.

این طرح با هدف ایجاد سرپناه برای 1000 خانواده که در درگیری‌های اخیر از شهرستان‌های جنوبی مأرب آوراره شده‌اند، تدوین شده و شامل توزیع 1000 چادر و 1400 بسته متنوع از مایحتاج برای اسکان آوارگان می‌شود.

شایان ذکر است که از فوریه گذشته، حوثی‌های مورد حمایت ایران به حملات خود به استان نفت‌خیز مأرب، به‌رغم تمامی درخواست‌های سازمان ملل و محافل جهانی در خصوص خطراتی که امنیت و سلامت هزاران کودک و زن آواره را تهدید می‌کند، ادامه داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید