قانون‌گذاران آمریکایی: حمله حوثی‌ها به سفارت آمریکا تجاوزی غیر قابل قبول است

پس از حمله شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران به سفارت آمریکا در صنعا، شماری از کارمندان یمنی این سفارت دستگیر و همچنان در بازداشت به‌سر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا در بیانیه‌ای مشترک حمله شبه‌نظامیان حوثی به سفارت این کشور در صنعا، پایتخت یمن را محکوم کردند.

امضاکنندگان این بیانیه، حمله به این سفارت و بازداشت شماری از کارمندان سابق آن را، نقض آشکار قوانین بین‌المللی و اصول اولیه حقوق بشر دانسته و آن را «غیر قابل تحمل»‌ عنوان کردند.

آن‌ها در این بیانیه افزودند: «تعرض به یک سفارت خارجی، نقض حاکمیت آن کشور است و این امر در کنار تهدید و بازداشت کارمندان این سفارت، نشانگر عدم علاقه حوثی‌ها به صلح است.»

صدها هجوم به سعودی

تهیه‌کنندگان این بیانیه، این هجوم را در ادامه خشونت‌های دامنه‌دار حوثی‌ها دانسته و خاطرنشان کردند که این شبه‌نظامیان، صدها حمله علیه خاک سعودی از داخل یمن ترتیب داده‌ و جان غیرنظامیان را تهدید کرده‌اند.

بر اساس این بیانیه، حوثی‌ها شمار زیادی موشک‌ بالستیک نیز در خاک یمن پنهان کرده‌اند.

قانون‌گذاران آمریکایی درخصوص حمله شبه‌نظامیان حوثی به استان «مهم و استراتژیک» مارب نیز نوشته‌اند که این حملات «زندگی تعداد بی‌شماری از یمنی‌ها را دگرگون کرده و با آغاز موج جدید آوارگان، به تشدید بدترین بحران انسانی در جهان منجر شده است.»

اردوگاه جنگزدگان در مارب
اردوگاه جنگزدگان در مارب

اقدامی غیر قابل قبول

گرگوری میکس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، مایکل مکال، عضو دیگر این کمیته، باب منیندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و جیم ریش، عضو این کمیته از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند و از حوثی‌ها خواسته‌اند تا همه کارمندان آمریکا و سازمان ملل متحد را بلافاصله آزاد کرده و موج آزار و اذیت را متوقف کنند.

به گفته امضاکنندگان این بیانیه، در صورتی که حوثی‌ها این موارد را انجام ندهند، با عواقبی مواجه خواهند شد.

ایالات متحده آمریکا، پنج‌شنبه 11 نوامبر، از شبه‌نظامیان حوثی خواست از ساختمان سفارت آمریکا در صنعا خارج شده و کارمندان یمنی این سفارت‌خانه را بلافاصله آزاد کنند.

سفارت آمریکا در صنعا
سفارت آمریکا در صنعا

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که اکثریت بازداشت‌شدگان آزاد شده‌اند اما شماری از کارمندان یمنی همچنان بدون توجیه در بازداشت به‌سر می‌برند. در این بیانیه به تعداد و جایگاه اداری این کارمندان اشاره‌ای نشده است.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا بر ادامه تلاش دیپلماتیک واشینگتن جهت آزادی همه کارمندان و تخلیه این سفارت تاکید کرده است.

شایان ذکر است که پس از کنترل حوثی‌ها بر صنعا، این سفارت‌خانه در سال 2015 توسط آمریکا بسته شد اما برخی از کارمندان یمنی از خانه و یا به عنوان نگهبان ساختمان به کار خود ادامه می‌دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید