فرستاده سازمان ملل: لبنان کشوری شکست خورده با دولتی خیالاتی است

زیان بخش بانکی لبنان 83 میلیارد دلار برآورد شده و پول ملی این کشور بیش از 90 درصد ارزش خود را از دست داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به نظر فرستاده مستقل سازمان ملل، مقامات دولت لبنان هیچ‌ گونه ضرورتی را برای اقدام فوری یا گرفتن تصمیم لازم در راستای قبول مسئولیت‌ در مواجهه با بحران اقتصادی، إحساس نمی‌کنند که این منجر به «فقر شدید» شهروندان شده است.
اولیویه دو شوتر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در ارتباط با فقر شدید و حقوق بشر، پنج‌شنبه، 11 نوامبر، در مصاحبه

با «رویترز» در پایان یک ماموریت دو هفته‌ای برای بررسی فقر و تنگدستی در لبنان، گفت: «من از این واقعیت در شگفتم. این کشور در مسیر شکست افتاده، اگر نگوییم که عملا شکست خورده و نیازهای مردمش هنوز برآورده نشده است.»

او افزود: «آن‌ها در دنیایی خیالی زندگی می‌کنند... این خبر خوبی برای آینده کشور نیست.»

زیانی هنگفت برای ثروت کشور

او همچنین با بیان این که «این یک ضرر هنگفت و تقریبا بی‌سابقه برای ثروت کشور است»، خاطرنشان کرد: «این سهامداران بانکی و سپرده‌گذاران بزرگ و نه شهروندان عادی هستند که باید متحمل زیان بخش بانکی لبنان بشوند. زیانی که در برنامه دولت برای سال 2020، حدود 83 میلیارد دلار برآورد شده است. »

شایان ذکر است که گزارش نهایی فرستاده مستقل سازمان ملل، در اوایل سال 2022 منتشر خواهد شد.

بدون اظهارنظر

گفتنی است که دو شوتر در این سفر با جمعی از مقامات بلندپایه لبنان از جمله نخست وزیر، رئیس مجلس و 9 تن از وزرای لبنانی ملاقات کرد.

با این حال یک منبع رسمی در دفتر نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، بدون اظهارنظر در مورد گفته‌های دو شوتر، تاکید کرد که میقاتی این هفته با دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا در سازمان ملل، دیداری مثبت و ثمربخش داشت.

یکی از فاجعه‌بارترین فروپاشی‌های مالی

بر اساس گزارش سازمان ملل، تقریباً سه چهارم مردم لبنان که پیشتر، طبقه متوسط کشور را تشکیل می‌دادند، اکنون از فقری در رنج هستند که بر شدت آن در اوج بحران اقتصادی ناشی از چندین دهه فساد و سوء مدیریت، افزوده شده است.

بانک‌ها نیز محدودیت‌های غیررسمی را برای برداشت از حساب، اعمال کرده‌اند. پول ملی لبنان(لیره)، از سال 2019، بیش از 90 درصد از ارزش خود را از دست داده که از سوی بانک جهانی، به عنوان «رکود عمدی» از آن یاد شده و یکی از بدترین فروپاشی‌های مالی در سطح جهان از سال 1850 است.

این در حالی است که کشورهای غربی در ازای اجرای اصلاحات ساختاری در لبنان، پیشنهاد کمک دادند، اما لبنان در پی انفجار ویرانگر بندر بیروت در اوت 2020، به مدت 13 ماه بدون کابینه ماند و علاوه بر آن دولت جدیدی که از ماه سپتامبر تشکیل شد در بحبوحه اختلافات سیاسی، به مدت یک ماه تشکیل جلسه نداد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید