تاکید کنفرانس پاریس بر عدم دخالت‌ خارجی و ضرورت اجرای به موقع انتخابات در لیبی

دبیرکل سازمان ملل ضمن دعوت از همه احزاب سیاسی لیبی برای مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آن را گامی ضروری در جهت برقراری صلح و ثبات در این کشور دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کنفرانس بین‌المللی پاریس درباره لیبی بر ضرورت احترام کامل به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی لیبی و همچنین مخالفت با هرگونه مداخله خارجی در امور این کشور تاکید کرد.

در بیانیه پایانی کنفرانس بین‌المللی پاریس که از سوی سفارت فرانسه در لیبی منتشر شده، آمده است که کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس، از تعهد شورای ریاست جمهوری و حکومت وحدت ملی برای تضمین موفقیت روند انتقالی از طریق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در دسامبر آینده، تقدیر کردند.

این کنفرانس از همه طرف‌های موثر و نامزدهای لیبیایی خواست تا نسبت به احترام به حقوق مخالفان سیاسی خود و پذیرش نتایج انتخابات، متعهد باشند.

کنفرانس پاریس در عین حال هشدار داد که تحریم‌هایی علیه افرادی که برای برهم زدن انتخابات یا تضعیف نتایج آن در داخل یا خارج از لیبی تلاش کنند، اعمال خواهد شد.

همایش پاریس از اجرای توافق آتش‌بس از طریق طرح «اقدام جامع»، تقدیر کرد که توسط کمیته مشترک نظامی (5+5) برای خروج مزدوران، جنگجویان بیگانه و نیروهای خارجی از این کشور تدوین شده است.

اصلاح قانون انتخابات

به گزارش رسانه‌های محلی، عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر لیبی، در سخنرانی خود در کنفرانس پاریس، از «هیئت‌های قانون‌گذار» خواست تا قانون انتخابات را به شیوه‌ای توافقی، اصلاح کنند تا عدالت، فراگیری و فرصت‌های برابر، تامین گردد.

دموکراسی فراگیر

محمد المنفی، رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی نیز به نوبه خود تاکید کرد که این شورا امیدوار است، این مرحله به برگزاری انتخابات دموکراتیک و همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی و حصول نتایج قابل قبول، ختم شود.

المنفی در ارتباط با زندانیان سیاسی عنوان کرد: «ما در تلاشیم تا همه زندانیان را که به دلایل منازعه سیاسی در لیبی زندانی شده‌اند، آزاد کنیم.»

برقراری صلح و ثبات

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز از همه احزاب سیاسی لیبی خواست تا در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی شرکت کنند. او در این رابطه خاطرنشان کرد که مشارکت در این دو انتخابات، «گام ضروری پیش‌رو در مسیر برقراری صلح و ثبات» است.

مشارکت رهبران نزدیک به 30 کشور

شایان ذکر است که 10 سال پس از سقوط رژیم معمر قذافی، جامعه بین‌الملل بار دیگر جمعه، 12 نوامبر، در پاریس گرد هم آمدند تا به لیبی در اولین مرحله احیای ثبات داخلی، با برگزاری انتخابات موفق در 24 دسامبر آینده، کمک کنند.

این کنفرانس با حضور رهبران نزدیک به 30 کشور برگزار گردید. مقاماتی چون امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا که کشورهایشان در برپایی این نشست، نقش مستقیم داشتند، در این همایش حضور یافتند.

همچنین عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در این کنفرانس شرکت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید