فراخوان برای مجازات حوثی‌ها در پی ربودن کارمندان محلی سفارت آمریکا

واشینگتن از حوثی‌ها خواست کارمندان محلی سفارت آمریکا در صنعا را فورا آزاد کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آن‌ که وزارت امور خارجه ایالات متحده روز گذشته خبر بازداشت شماری از کارمندان محلی سفارت آمریکا در صنعا توسط حوثی‌ها را تایید کرد، جمعی از نمایندگان کنگره خواستار آن شدند که این وزارتخانه مجددا شبه‌نظامیان حوثی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

دن کرنشا، نماینده کنگره آمریکا جمعه، 12 نوامبر، در «وئیتر» با بیان اینکه حوثی‌های مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در یمن یورش برده‌ و اقدام به گروگان‌‌گیری کرده‌اند، نوشت: «این در حالی است که بایدن، تنها یک ماه پس از روی کار آمدن، این گروه را از لیست سازمان‌های تروریستی خارج کرد!»

Advertisement

او همچنین با تاکید بر این که این اقدام، بیانگر ناتوانی آمریکا در برابر دشمنانش است، گفت: «آدم ربایی، بهای وحشتناکی برای نشان دادن ضعف ما در برابر دشمنانمان است.»

این موضع پس از آن مطرح شد که ایالات متحده، شامگاه پنج‌شنبه با تاکید بر لزوم آزادی فوری کارمندان محلی سفارت آمریکا در صنعا، از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا ساختمان سفارت را تخلیه کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که اکثر افراد بازداشت شده، آزاد شده‌اند، اما بدون ارائه هیچ گونه توضیحی در خصوص تعداد و یا وظایف آن‌ها افزود که برخی از کارمندان محلی یمنی، همچنان در بازداشت حوثی‌ها بسر می‌برند.

دولت آمریکا نیز تاکید کرد، به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای آزادی همه کارمندان و تخلیه سفارت ادامه خواهد داد.
شایان ذکر است که شبه‌نظامیان حوثی، چند روز پس از ربودن شماری از کارکنان و نگهبانان سفارت آمریکا، به ساختمان سفارت در خیابان شرایتون در صنعا، پایتخت این کشور نیز حمله کردند.

به گزارش تارنمای خبری «المصدر آنلاین»، شبه‌نظامیان حوثی به سفارت آمریکا در صنعا یورش برده و مقدار زیادی وسایل و تجهیزات آن را غارت کردند.

در همین راستا منابع آمریکایی فاش ساخته بودند که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران طی هفته‌های اخیر، دست‌کم 25 شهروند یمنی که در صنعا با عنوان کارکنان محلی برای سفارت ایالات متحده آمریکا کار می‌کردند را بازداشت کرده‌اند.

دو منبع مطلع روز چهارشنبه به خبرگزاری «بلومبرگ» گفتند که شماری از یمنی‌هایی که برای سفارت آمریکا و آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده در صنعا کار می‌کردند از جمله این بازداشت‌شدگان هستند.

انگیزه حوثی‌ها از این بازداشت‌ها، که طی سه هفته اخیر انجام شده، نامعلوم است، اما روشن است که این اقدام شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در بحبوحه فشارهای بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ یمن صورت می‌گیرد.

شایان ذکر است که سفارت آمریکا در سال 2015 پس از تصرف پایتخت یمن توسط حوثی‌ها بسته شد، اما برخی از کارمندان محلی یمنی، قبل از دستگیری توسط حوثی‌ها، همچنان به فعالیت از خانه یا نگهبانی از ساختمان‌های آن به کار خود ادامه دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم