عامل حزب‌الله لبنان فرمانده سپاه قدس ایران در سوریه شد

عاصف در حال ایجاد گروه‌های شبه‌نظامی در مناطق حلب، تدمر و دمشق سوریه برای حمله به اسرائیل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، جواد غفاری، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را از این کشور اخراج کرد، علی عاصف، عضو حزب‌الله لبنان، فرمانده ارشد نیروی قدس ایران در سوریه شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی «کان11» اسرائیل، جمعه، 12 نوامبر2021، عاصف تبعه لبنان و عضو حزب‌الله است، و برای نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در خاک سوریه کار می‌کند.

بنا به این گزارش بشار اسد به دلیل نارضایتی از عملکرد غفاری و تحرکات او که به «نقض حاکمیت سوریه» انجامیده بود، از مقامات ایرانی خواسته بود تا او را از پست خود در سوریه فرا بخوانند.

به گفته «العربیه»، غفاری قصد داشت نیروهای خود را به سمت بلندی‌های جولان در مرز اسرائیل حرکت دهد، و این حرکت باعث حملات هوایی اسرائیل به اهدافی در سوریه شده بود، امری که به احتمال زیاد به اخراج فرمانده سپاه از سوریه انجامیده باشد.

شبکه «کان11» افزود که عناصر ایرانی تسلیحاتی را به مناطق تحت کنترل عاصف قاچاق کرده‌اند تا او بتواند در حلب، شمال سوریه، تدمر، مرکز سوریه، و دمشق گروه‌هاdی شبه‌نظامی ایجاد، و آنها را برای انجام حملات احتمالی آینده به اسرائیل با موشک مسلح کند.

تحلیلگران معتقدند که اخراج فرمانده ارشد سپاه قدس از سوریه می‌تواند پیامدهای جدی برای کل خاورمیانه داشته باشد. آنها این امر را نشانه تیرگی احتمالی روابط میان دمشق با تهران دانسته‌اند.

آوی پازنر، دیپلمات بلندپایه بازنشسته اسرائیلی، گفته اخراج فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران از سوریه، نشانگر تغییراتی مهم در روابط سوریه با ایران، و «عقبگردی برای ایران» محسوب می‌شود.

به گفته پازنر: «سوریه تلاش می‌کند تا به آغوش جهان عرب بازگردد، و حضور نیروهای ایرانی در این کشور مانعی بر سر راه این روند است. توازن قدرت در خاورمیانه در حال تغییر است، و این ممکن است پس‌رفت برای ایران باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید