دیپلمات اسرائیلی: اخراج فرمانده سپاه از سوریه عقبگردی برای ایران است

پازنر: کاهش حضور نظامی ایران در سوریه «منفعت مشترک» اسرائیل، روسیه، اردن، و امارات متحده عربی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آوی پازنر، دیپلمات بلندپایه بازنشسته اسرائیلی، گفت که اخراج فرمانده ارشد «نیروی قدس» سپاه پاسداران از سوریه، نشانگر تغییرات مهمی در روابط سوریه با ایران، و «عقبگردی برای ایران» است.

«العربیه»، چهارشنبه گزارش داد که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، جواد غفاری، فرمانده ارشد نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه را از این کشور اخراج کرده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی اسرائیلی «آی24نیوز»، پنجشنبه 11 نوامبر 2021، تحلیلگران معتقدند که این اقدام می‌تواند پیامدهایی جدی برای کل خاورمیانه داشته باشد. آوی پازنر در گفت‌وگو با این شبکه تلویزیونی نظری مشابه ارائه داد، و اخراج فرمانده سپاه را نشانه تیرگی احتمالی روابط میان دمشق با تهران دانست.

به گفته او: «وقتی که اسد واقعاً به نیروهای ایرانی نیاز داشت، شاید به آنها اجازه داد کم و بیش هر کاری که دل‌شان می‌خواهد بکنند. اما امروز که او کنترل بیشتری بر اوضاع دارد، فکر می‌کنم ممکن است از آنچه حضور بسیار سنگین ایران در سوریه می‌داند، و شاید از رفتار این فرمانده سپاه، دلخور باشد.»

«العربیه» گزارش داده بود که غفاری قصد داشت نیروهای خود را به سمت بلندی‌های جولان در مرز اسرائیل حرکت دهد، و این حرکت باعث حملات هوایی اسرائیل به اهدافی در سوریه شد. پازنر می‌گوید که اسد ممکن است به همین دلیل فرمانده سپاه پاسداران را از سوریه اخراج کرده باشد.

دیپلمات اسبق اسرائیلی گفت که فکر نمی‌کند اسد علاقه‌ای به تشدید تنش با اسرائیل داشته باشد؛ و افزود که کاهش حضور نظامی ایران در سوریه «منفعت مشترک» اسرائیل، روسیه، اردن، و امارات متحده عربی است.

به گفته پازنر: «سوریه دارد تلاش می‌کند تا به آغوش جهان عرب بازگردد، و حضور نیروهای ایرانی در این کشور مانعی بر سر راه این روند است. توازن قدرت در خاورمیانه در حال تغییر است، و این ممکن است عقبگردی برای ایران باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید