البرهان شورای جدید حاکمیت در سودان را تشکیل داد

حرکت اعتراضی مردم در پایتخت مشاهده شد و سازمان ملل رویدادهای اخیر این کشور را « بسیار نگران کننده» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، شورای جدید انتقالی حاکمیت را در این کشور تشکیل داد.

تلویزیون دولتی سودان پنجشنبه، 11 نوامبر، اعلام کرد، عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، شورای جدید انتقالی حاکمیت را در این کشور تشکیل داده است. این نهاد از زمان سرنگونی عمر البشیر در سال 2019، مشترکا با دولت غیرنظامی، قدرت را در دست دارد.

البرهان سمت خود را به عنوان رئیس شورا حفظ کرده و ژنرال محمد حمدان دقلو (حمیدتی) نیز در سمت خود به عنوان معاون رئیس شورا، ابقا شد.

این در حالی است که بر اساس آخرین گزارش‌ها، حرکت‌های اعتراضی مردم پایتخت واکنش به اعلام تشکیل شورای جدید حاکمیت، مشاهده شده است.

بنا به همین گزارش‌ها، سازمان ملل نیز تحولات اخیر در سودان را «بسیار نگران کننده» توصیف کرده است.

هنود ابیا کدوف
هنود ابیا کدوف

به تعویق انداختن معرفی نماینده شرق سودان

شورای جدید حاکمیت سودان همچنین متشکل از نمایندگان اقلیم‌ها و مناطق مختلف سودان از جمله شمس الدین کباشی ابراهیم، یاسر عبدالرحمن حسن العطا، ابراهیم جابر ابراهیم، مالک عقار، الطاهر ابوبکر حجر، الهادی ادریس یحیی، رجا نیکولا عبدالمسیح، ابوالقاسم محمد محمد، یوسف جاد کریم (نماینده کردفان)، عبدالباقی عبدالقادر و سلمی عبدالجبار (نماینده منطقه مرکزی) است.

معرفی نماینده شرق سودان در شورای حاکمیت تا زمان انجام «رایزنی‌های بیشتر»، به تعویق افتاد.

البرهان به عنوان رئیس شورای حاکمیت در حضور رئیس قوه قضائیه، سوگند یاد کرد. علاوه بر این، به گزارش منابع «العربیه»، پیش‌بینی شده که «هنود ابیا کدوف» به زودی به عنوان نخست وزیر سودان معرفی شود.

عبدالفتاح البرهان و عبدالله حمدوک
عبدالفتاح البرهان و عبدالله حمدوک

کابینه شایسته‌سالار مدنی و دموکراتیک

به گزارش خبرگزاری دولتی «سونا»، البرهان طی گفت‌وگوی تلفنی با یوری موسوینی، رئیس‌جمهوری اوگاندا، بر ضرورت تسریع در تشکیل یک دولت شایسته‌سالار مدنی و دموکراتیک تاکید کرد که بیانگر آرمان‌های مردم سودان باشد.

البرهان همچنین بر تمایل کامل خود برای صیانت از انقلاب و عینیت یافتن گذار دموکراتیک، تاکید کرده و تعهد خویش به گفت‌و گو با همه نیروهای سیاسی برای خروج از بحران سیاسی کنونی و برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه را خاطرنشان ساخت.

به مشکل خوردن گفت‌وگوها

این تحولات در حالی است که گفت‌وگوها با عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر برکنار شده، برای یافتن راه‌حلی برای بحران سیاسی به مشکل برخورده و به راه‌حلی منجر نگردید.

به گفته منابع «العربیه»، حمدوک در دیدار با هیئت میانجیگری سیاسی در شامگاه چهارشنبه، 10 نوامبر، تصریح کرد که با موافقت «نیروهای فعال انقلاب»، به مشارکت در روند سیاسی، باز گردد.

منابع مزبور همچنین تاکید داشتند که این هیئت به حمدوک، سمت عضو پانزدهم شورای حاکمیت را پیشنهاد کرد، اما نیروهای سیاسی بر بازگشت وی به عنوان رئیس هر کابینه آتی، اصرار ورزیده و این پیشنهاد را رد کردند.

همگرایی و واگرایی دیدگاه‌ها

این اطلاعات همچنین حاکی از آن بود که نظامیان می‌خواهند، اختیارات شورای حاکمیت را افزایش دهند تا از صلاحیت‌های اجرایی برخوردار شود، اما این پیشنهاد با مخالفت روبرو شد زیرا بر دامنه صلاحیت‌های شورای حاکمیت افزوده خواهد شد و در نتیجه نظام پارلمانی به نظامی تبدیل می‌شود که در آن رئیس جمهوری از اختیارات بسیار گسترده برخوردار است. این امر اما با چندین بند از قانون اساسی سودان منافات دارد.

منابع مزبور خاطرنشان کردند که دیدگاه‌ها در حال همگرایی و واگرایی هستند، اما فزونی شمار میانجی‌ها از میان سایر نیروهای سیاسی و همچنین تعدد ابتکار عمل‌ها از سوی شماری از شخصیت‌ها، دستیابی به راه‌حل را به تاخیر انداخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید