آیا ترامپ حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد را «کم‌اهمیت» جلوه داد؟

ترامپ: «من جراحات سربازان را در قیاس با جراحات دیگری که دیده‌ام، جدی نمی‌دانم. نه، به نظرم آسیب جدی در کار نبوده است.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «یو.اس.ای. تودی» نوشته است که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به منظور خودداری از برخورد نظامی با حکومت ایران، تلاش کرد حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نیروهای نظامی ایالات متحده در «عین‌الاسد» عراق را «کم‌اهمیت» جلوه بدهد.

ارتش آمریکا قاسم سلیمانی، فرمانده «نیروی قدس» سپاه پاسداران ایران، و ابومهدی المهندس، از فرماندهان حشد الشعبی را در 2 ژانویه 2020 در نزدیکی فرودگاه بغداد مورد حمله پهپادی قرار داد و به قتل رساند. به تلافی این عمل، سپاه پاسداران شش روز بعد با موشک‌های بالستیک پایگاه «عین‌الاسد» در غرب عراق، که صدها نیروی آمریکایی در آن مستقر بودند، را هدف قرار داد.

در آن زمان، دونالد ترامپ و مقامات دولت وی تلاش کردند وسعت و شدت حمله موشکی سپاه را کوچک و کم‌اهمیت جلوه بدهند. ترامپ خود بلافاصله پس از حمله، در جریان یک کنفرانس خبری، درباره آسیب‌دیدگان این حادثه گفت: «من آنها را در قیاس با جراحات دیگری که دیده‌ام، جدی نمی‌دانم. نه، به نظرم آسیب جدی در کار نبوده است.»

به گفته «یو.اس.ای. تودی»، تنها یک ماه پس از حمله موشکی سپاه به عین‌الاسد بود که وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» رسما اذعان کرد که بیش از 100 سرباز آمریکایی در اثر برخورد 13 موشک به پایگاه، دچار «آسیب مغزی» شده‌اند. و با این وجود دولت ترامپ کماکان از پرداختن به تبعات این حادثه خودداری می‌کرد.

در آن زمان حدود هشتاد نفر از سربازانی که دچار آسیب مغزی شده بودند، تقاضای دریافت مدال «قلب ارغوانی» کردند. اما دولت ترامپ تنها به سی نفر از آنها مدال داد. اینک پنتاگون در حال بررسی درخواست‌های متقاضیان دیگر است، و به احتمال زیاد تعداد مدال‌های اعطاشده را دو برابر کند.

«قلب ارغوانی» مدالی است که دولت آمریکا به نام رئیس‌جمهوری وقت به سربازانی که در جنگ برای دفاع از میهن‌شان کشته یا زخمی شده‌اند اعطا می‌کند. فراتر از نمادگرایی، این مدال حقوقی را برای صاحب آن ایجاد می‌کند، که از جمله بیمه تامین اجتماعی توسط دولت، اولویت در استخدام برای مشاغل دولتی، و واجد شرایط بودن برای خاکسپاری در «گورستان ملی آرلینگتون» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید