سقوط تاریخی ارزش پول ترکیه؛ هر دلار آمریکا به 9.97 لیر رسید

وزیر خزانه‌داری و دارایی ترکیه: دلیل کاهش ارزش لیر، تحولات اقتصادی بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارزش هر دلار آمریکا مقابل لیر، پنج‌شنبه 11 نوامبر 2021، به رقم 9.97 رسید. این رقم، به بالاترین میزان خود در طول سه دهه گذشته رسیده است.

کارشناسان دلیل این سقوط ارزش لیر را تورم بیش از حد و دخالت دولت در امور بانک مرکزی و افزایش تنش‌ها میان ترکیه و غرب می‌دانند.

گزارش‌های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نیز نشان دهنده این هستند که ترکیه در حال حاضر، یکی از کشور‌های بدهکار جهان است که برای بازپرداخت معوقات خود به چند موسسه و بانک جهانی، دچار مشکل شده است.

امسال لیر ترکیه حدود 23 درصد از ارزش خود را از دست داده است. تحلیلگران آن را نتیجه کاهش نرخ سود بانکی در مواجهه با تورم نزدیک به 20 درصد عنوان می‌کنند؛ موضوعی که موجب افزایش نقدینگی در بازار و افزایش تورم شده است.

پیش‌تر، این روند نزولی در ماه اکتبر نیز درپی تصمیم ناگهانی بانک مرکزی آن کشور مبنی‌بر کاهش سود بانکی، ادامه پیدا کرده بود.

در آن زمان سقوط لیر پس از تصمیم دولت ترکیه به کاهش نرخ بهره بانکی رخ داده بود.

کارشناسان مداخله رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سیاست بانک مرکزی را دلیل کاهش محسوس ارزش لیر ترکیه می‌دانند. به همین دلیل، منتقدان می‌گویند بانک مرکزی این کشور استقلال خود را از دست داده است.

بانک مرکزی ترکیه در 23 سپتامبر بصورت غیرمنتظره‌ای نرخ بهره بانکی در آن کشور را با کاهش یک درصدی، به 18درصد رساند؛ پس از آن نیز دوباره نرخ بهره بانکی را کاهش داد.

بسیاری از تحلیلگران شرایط این روزهای ترکیه را با دهه 90 میلادی مقایسه می‌کنند. در دهه 90 میلادی، ارزش لیر ترکیه به دلیل مشکلات سیاسی و بدتر شدن توازن اقتصادی بیش از 160 درصد در برابر دلار کاهش یافته بود.

به گفته کارشناسان، نگرانی از وضعیت روابط ترکیه و آمریکا، یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر بازارهای ارز این کشور در ماه‌های گذشته بوده است.

با این‌حال، لطفی الوان وزیر خزانه‌داری و دارایی ترکیه، عصر پنجشنبه در یک سخنرانی با بیان اینکه که ترکیه سیاست نرخ ارز شناور دارد و بازار ارزش ارز را تعیین می‌کند گفت که تغییرات ارزش لیر، ناشی از تغییرات اقتصادی در جهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید