رزمایش دریایی مشترک آمریکا، اسرائیل، امارات و بحرین در دریای سرخ

نیروی دریایی ایالات متحده طی روزهای 4 تا 6 نوامبر 2021 در واکنش به تهدیدهای سپاه پاسداران ایران علیه امنیت کشتیرانی بین‌المللی در منطقه خلیج، نیز اقدام به انجام رزمایشی شامل شلیک موشک‌های هدایت‌شونده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آبراه بین‌المللی دریای سرخ که به کانال سوئز و خلیج عدن منتهی می‌شود شاهد رزمایش دریایی مشترکی با مشارکت نیروهای کشورهای ایالات متحده آمریکا، اسرائیل، امارات متحده عربی و پادشاهی بحرین است.

یک منبع نظامی اسرائیلی در این رابطه اعلام کرد که «رزمایش دریایی مشترک در دریای سرخ با هدف مقابله با اقدامات و تهدیدهای ایران برگزار می‌شود.»

در همین راستا رزم‌ناو «یواس‌اس اسکس» (ال اچ‌ دی-2) سه‌شنبه 9 نوامبر از خلیج عمان گذشته و وارد منطقه رزمایش شده است.

رزم‌ناو «یواس‌اس اسکس» و همچنین یگان 11‌ شناسایی نیروهای مارینز در منطقه عملیات ناوگان پنجم دفاع از عملیات دریایی با هدف حفظ ثبات و امنیت دریایی در منطقه مرکزی مستقر شده‌اند.

بنا به گزارش آسوشیتد پرس ناوگان پنجم دریایی آمریکا پنج‌شنبه 11 نوامبر اعلام کرد این رزمایش چندجانبه که از روز گذشته، چهارشنبه، با مشارکت اسرائیل، امارات و بحرین آغاز شده است به مدت 5 روز طول خواهد کشید.

بنا به این گزارش این رزمایش مشترک شامل تمرین‌های دریایی است و بر تاکتیک‌های جستجو و شناسایی کشتی باری «یو اس اس پورتلاند» متمرکز می‌شود.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا اما جزئیات بیشتری درباره مکان برگزاری این رزمایش در دریای سرخ ارائه نداد.

مهم‌ترین آبراه انتقال نفت

این رزمایش مشترک یک سال پس از امضای توافق‌نامه‌های صلح میان امارات و بحرین از یک سو و اسرائیل از سوی دیگر است و با هدف تقویت روابط دوجانبه برگزار می‌شود.

شایان ذکر است دریای سرخ که دریای مدیترانه را از طریق کانال سوئز و خلیج عدن به اقیانوس هند مرتبط می‌کند یکی از مهمترین آبراه‌های اصلی انتقال نفت در جهان است.

ایران و شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت آن بارها طی سال‌های گذشته نفتکش‌ها را در این منطقه دریایی هدف قرار داده بودند.

پیش از این نیروی دریایی ایالات متحده فاش کرد که در واکنش به تهدیدهای سپاه پاسداران ایران علیه امنیت کشتیرانی بین‌المللی در منطقه خلیج، اقدام به انجام رزمایشی شامل شلیک موشک‌های هدایت‌شونده کرده است.

به گزارش وبگاه «تاریخ جنگ»، این رزمایش که در آن یک ناوگان آمریکایی متشکل از تعدادی ناوشکن و رزم‌ناو شرکت داشتند، طی روزهای 4 تا 6 نوامبر 2021 در «سواحل ایران» برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید