رئیس ائتلاف «الفتح» به تحریم کامل روند سیاسی در عراق تهدید کرد

العامری نمایندگی سازمان ملل در بغداد را به اعمال نفوذ و دخالت در روند اجرای انتخابات متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هادی العامری، فرمانده سپاه بدر و رئیس ائتلاف گروههای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران موسوم به «الفتح» که در انتخابات اخیر عراق شکست خورده است تهدید کرد چنانچه به طور «واقع‌بینانه و جدی» به اعتراض به نتایج انتخابات رسیدگی نشود، کاملا روند سیاسی در عراق را تحریم خواهد کرد.

هادی العامری، رئیس فراکسیون الفتح چهارشنبه، 10 نوامبر، با طرح این تهدید خود، لزوم رسیدگی به اعتراض به نتایج انتخابات «به شیوه‌ای واقع‌بینانه و جدی» را مورد تاکید قرار داد.

در همین راستا در بیانیه فراکسیون الفتح آمده است که العامری، چهارشنبه در دفتر خود در بغداد با هیئت اتحادیه میهنی کردستان به ریاست خالد شوانی ملاقات کرد و طرفین، مخالفت شدید خود را با دستکاری در نتایج انتخابات اعلام کردند.

به گزارش «رووداو» شبکه رسانه‌ای کُردی، العامری در این دیدار گفت: زیر بار تحمیل اراده نخواهیم رفت و اگر به اعتراض‌ها به نتایج انتخابات به شکل جدی رسیدگی نشود، ممکن است کلیت روند سیاسی را تحریم کنیم.

العامری افزود: «نماینده سازمان ملل، کمیسیون عالی انتخابات را در کنترل داشته و نقشی منفی ایفا کرده و مداخلاتی بیرون از حیطه کاری خود داشته است.»

العامری با تاکید بر اینکه «آشفتگی و سردرگمی در کار کمیسیون انتخابات، علت اصلی بحران سیاسی کنونی است»، خاطرنشان کرد: کمیسیون قبل از انتخابات متعهد شده بود که شماری از اقدامات را برای اطمینان‌بخشی به نیروهای سیاسی در مورد عدم تقلب در نتایج انتخابات، انجام دهد، اما هیچ یک از آنها را عملی نکرد.»

انتخابات پارلمانی عراق در 10 اکتبر و در پاسخ به اعتراضات گسترده در سال 2019 این کشور که باعث سرنگونی دولت شد، چند ماه زودتر از موعد مقرر برگزار شد.

نتایج این انتخابات که 24 ساعت پس از پایان رای‌گیری عمومی از سوی کمیسیون عالی مستقل انتخابات اعلام شد، با اعتراض احزاب و نهادهای بازنده روبرو شد که تهدید به لغو نتایج و برگزاری دوباره انتخابات کردند.

بر اساس گزارش کمیساریای سازمان ملل، مجموع رای دهندگان در انتخابات عراق از 9.6 میلیون رای دهنده فراتر رفت.

شایان ذکر است که هادی العامری و قیس الخزعلی فرماندهان سپاه بدر و عصائب اهل حق که وابسته به ایران هستند طی درگیری‌های منطقه سبز بغداد و تجمعات اعتراضی به نتایج انتخابات، الکاظمی و اعضای دولت او را به شکلی علنی و مکرر، تهدید کردند.

در ادامه واکنش‌ها به توطئه نافرجام ترور نخست وزیر عراق هم مشرق عباس، مشاور سیاسی مصطفی الکاظمی، تاکید کرد، کسانی که در ترور نافرجام نخست‌وزیر دست داشته‌اند، محاکمه و مجازات خواهند شد.

مشرق عباس چهارشنبه 10 نوامبر در حساب «توییتر» خود نوشت: «ما هرگز و تحت هیچ شرایطی از محاکمه تروریست‌هایی که قصد ترور نخست‌وزیر را داشتند، دست نخواهیم کشید.»

این در حالی است که تحقیقات درباره سوء‌قصد نافرجام به جان الکاظمی، همچنان ادامه دارد و 3 نفر در ارتباط با این پرونده شناسایی شده‌اند و مقامات امنیتی و منابع نزدیک به گروه‌های مسلح عراق که خواستند نامشان فاش نشود نیز به خبرگزاری «رویترز» گفته‌‌اند که این حمله توسط یک گروه مورد حمایت ایران، انجام شده و پهپادها و مواد انفجاری به کار رفته در این حمله ساخت ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید