پنتاگون: گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران احتمالا مسئول ترور نافرجام الکاظمی هستند

بلینکن به برهم صالح گفت که این حمله، تعرض به حاکمیت و استقرار ثبات در عراق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، احتمال مشارکت گروه‌های وابسته به ایران در عملیات حمله به محل اقامت مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق را بالا دانست و گفت چگونگی انجام این هجوم، شبیه به سایر عملیات‌های شبه‌نظامیان شیعه در عراق است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، سه‌شنبه، 9 نوامبر، در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه، در پاسخ به سوال خبرنگاری، با تأئید ضمنی اظهارات ژنرال کنت اف. مکنزی جونیور، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده مبنی بر دست داشتن شبه‌نظامیان شیعه در این ترور نافرجام گفت، این نوع حملات پهپادی یک تاکتیک مرسوم بین گروه‌های مورد حمایت ایران است و با همان روش صورت گرفته است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز به نوبه خود در تماسی تلفنی با برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، «حمله تروریستی» به اقامتگاه الکاظمی را محکوم کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که توسط دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، این حمله تعرض به حاکمیت عراق و استقرار ثبات در این کشور است.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه تأکید کرده که روابط دولت آمریکا و دولت و مردم عراق پابرجا و مستحکم است.

اگرچه تحقیقات درخصوص ترور نافرجام الکاظمی در جریان است، برخی از مسئولان امنیتی و منابع نزدیک به گروه‌های مسلح عراق اعلام کردند که این حمله توسط یک گروه تحت حمایت ایران انجام شده است.

دو مقام امنیتی عراق و سه منبع نزدیک به گروه‌های مورد حمایت ایران توضیح دادند که این حمله دست‌کم توسط یکی از این گروه‌ها انجام شده اما ارزیابی آن‌ها در مورد این‌که دقیقا کدام یک از این گروه‌ها مسئول این عملیات است، متفاوت بود.

به گفته این دو مقام امنیتی، این عملیات حاصل همکاری گردان‌های حزب‌الله و عصائب اهل حق است. از سوی دیگر یکی از منابع نزدیک به گروهی مسلح در عراق، با تائید نقش گردان‌های حزب الله، دست‌داشتن عصائب اهل حق در این عملیات را تائید نکرد.

منابعی در عراق، دوشنبه، 8 نوامبر، به خبرگزاری «رویترز» گفته بودند که پهپادها و مواد منفجره مورد استفاده در این حمله ساخت ایران است.

الکاظمی در جلسه هیئت دولت نیز عنوان کرد که نیروهای امنیتی «مجریان این عملیات را شناسایی کردند و به زودی آن‌ها را معرفی خواهند کرد.»

هیئت دولت عراق نیز تاکید کرد که این حمله توسط «گروه‌های مسلح جنایتکاری صورت گرفته که خویشتن‌داری و رفتار حرفه‌ای نیروهای امنیتی و نظامی این کشور را نقطه ضعف می‌دانند. بنابراین ضمن دور زدن دولت و (بی احترامی به) چهره‌های برجسته آن، به صورت صریح و روشن، فرمانده کل عراق را تهدید می‌‍کنند.»

حمله با 3 پهپاد انفجاری

3 پهپاد انفجاری، بامداد یکشنبه، 7 نوامبر، اقامتگاه نخست‌وزیر عراق را در «منطقه سبز بغداد» هدف قرار دادند.

این در حالی بود که نیروهای امنیتی، 2 فروند از این پهپادها را سرنگون کردند، اما سومین پهپاد توانست مقر اقامت الکاظمی را هدف قرار دهد.

شایان ذکر است که منطقه سبز شامل سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارجی و همچنین نهادهای دولتی است.

این حمله پس از تحرکات جناح‌های وابسته به ایران از جمله عصائب اهل الحق به رهبری قیس الخزعلی و سپاه بدر به فرماندهی هادی العامری و تهدیدهای مکرر آنها علیه شخص الکاظمی و اعضای دولت او در پی درگیری‌های میان نیروهای امنیتی و طرفداران ائتلاف گروه‌های شبه‌نظامی شکست خورده در انتخابات عراق صورت گرفت.

طرفداران، اعضا و فرماندهان گروههای شبه‌نظامی شکست خورده در انتخابات طی روزهای جمعه و شنبه، در مجاورت منطقه سبز بغداد، در اعتراض به نتایج انتخابات تحصن کرده و چادر زده بودند که تلاش آنها برای اشغال منطقه سبز به درگیری خشونت‌آمیز با نیروهای امنیتی منجر شد.

در این درگیری‌ها بیش از 120 نفر که اغلب آنها از نیروهای امنیتی بودند مجروح شدند و یک نفر هم کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید