مشاور الکاظمی: عاملان ترور نافرجام نخست‌وزیر را تحویل دادگاه خواهیم داد

الشرق الأوسط در گزارشی به نقل از محافل سیاسی در بغداد نوشت، الکاظمی از طریق یک شخصیت سیاسی به کسانی که در سوء قصد نافرجام دست داشتند پیام محکمی ارسال کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مشرق عباس، مشاور سیاسی مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق تاکید کرد، کسانی که در ترور نافرجام نخست‌وزیر دست داشته‌اند، محاکمه و مجازات خواهند شد.

او چهارشنبه 10 نوامبر در حساب توییتر خود نوشت: «ما هرگز و تحت هیچ شرایطی از محاکمه تروریست‌هایی که قصد ترور نخست‌وزیر را داشتند، دست نخواهیم کشید».

توییت مشاور نخست‌وزیر عراق ساعاتی پس از تشکیل جلسه «هماهنگی» میان روسای سه قوه متشکل از ریاست جمهوری، نخست‌وزیر و رئیس قوه قضائیه این کشور منتشر شد.

پیش از این، مصطفی الکاظمی شامگاه یک‌شنبه در جلسه هیئت دولت تاکید کرده بود که نیروهای امنیتی عراق «عاملان جنایت سوء قصد را می‌شناسند و به‌زودی هویت آنها را افشا خواهند کرد».

همزمان وزارت دفاع آمریکا سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که احتمالا گروه‌های وابسته به ایران در ترور نافرجام الکاظمی دست داشته‌اند.

پیام الکاظمی

در همین حال روزنامه «شرق الأوسط» در گزارشی به نقل از برخی محافل سیاسی در بغداد، نوشت که مصطفی الکاظمی از طریق یک شخصیت سیاسی، پیامی بسیار محکم به کسانی که در سوء قصد نافرجام او دست داشتند، ارسال کرده است. نخست‌وزیر عراق قول داده که به هر قیمتی آنها را تعقیب و مجازات خواهد کرد.

ترور نافرجام مصطفی الکاظمی محکومیت شدید نهادهای بین‌المللی مانند شورای امنیت و بسیاری از کشورهای غربی و عربی را به همراه داشت.

از سویی کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، دوشنبه 8 نوامبر، طی بیانیه‌ای، حملات پهپادی به منزل الکاظمی را «با شدیدترین لحن»، محکوم کردند.

اعضای شورای امنیت همچنین بر ضرورت محاکمه و مجازات عاملان، سازمان‌دهندگان، تامین‌کنندگان مالی و حامیان این اقدام هولناک تروریستی تاکید کردند.

پیشتر ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، و اغلب کشورهای عربی این سوء قصد نافرجام را محکوم کرده بودند.

مقامات امنیتی و منابع نزدیک به شبه‌نظامیان عراق فاش ساخته‌اند که این حمله از سوی یک گروه مورد حمایت ایران انجام شده است.

در حالی که تحقیقات درباره سوء‌قصد نافرجام به جان الکاظمی، همچنان ادامه دارد، مقامات امنیتی و منابع نزدیک به گروه‌های مسلح عراق که خواستند نامشان فاش نشود به خبرگزاری «رویترز» گفته‌‌اند که این حمله توسط یک گروه مورد حمایت ایران، انجام شده و پهپادها و مواد انفجاری به کار رفته در این حمله ساخت ایران است.

دو مقام امنیتی نیز تاکید کردند که گردان‌های حزب‌الله عراق و عصائب اهل الحق به‌طور مشترک این عملیات را انجام دادند.

هادی العامری و قیس الخزعلی فرماندهان سپاه بدر و عصائب اهل حق طی درگیری‌های منطقه سبز بغداد و تجمعات اعتراضی به نتایج انتخابات، الکاظمی و اعضای دولت او را علنی و مکرر تهدید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید