عراق از دستگیری یکی از رهبران ارشد «داعش» خبر داد

عضو ارشد داعش در حالی که از یک کشور همسایه وارد عراق می‌شد، بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرویس امنیت ملی عراق، چهارشنبه، 10 اکتبر، از بازداشت یکی از رهبران ارشد داعش خبر داد.

مرکز رسانه‌ای امنیتی عراق، در بیانیه‌ای گفت که فرد بازداشت شده مستشار نظامی داعش در ایالت موسوم به «ولایت نینوا» در زمان تسلط داعش بوده است.

بر اساس این گزارش، این فرد هنگامی که از یکی از کشورهای همسایه وارد عراق می‌شد، بازداشت شده است.

بیانیه‌ افزود، فرد دستگیر شده اعتراف کرده که در عملیات آزادسازی عراق از گروه داعش در سال 2017 نقشه‌هایی به منظور «مقابله با نیروهای نظامی عراق» برای این گروه تروریستی طراحی کرده است.

عضو دستگیر شده، چندین پست اداری و مالی در داخل تشکیلات این گروه برعهده داشته که یکی از مهمترین آنها «امیر» ولایت «الجزیره» در عراق و مسئول أمور مالی این «ولایت» بوده است.

در بیانیه مرکز رسانه‌ای امنیتی آمده که این عضو داعش برای انجام اقدامات قانونی علیه او به مراجع قضایی و نهادهای مربوط به آن تحویل داده شده است.

در ماه‌های اخیر، حملات شبه‌نظامیان داعش، به‌ویژه در منطقه بین کرکوک و صلاح الدین در شمال و شرق دیاله که به «مثلث مرگ» معروف است، افزایش یافته است.

نیروهای عراقی هر چندگاهی عملیات گسترده‌ای را برای از بین بردن بقایای داعش و رهبران این گروه در چندین نقطه عراق آغاز می‌کنند. این عملیات منجر به کشته یا دستگیری شماری از اعضای این گروه شده است.

در سال 2017، عراق با باپسگیری تمام اراضی خود از گروه داعش که در تابستان 2014 آن را اشغال کرده بود، پیروزی نهایی بر این سازمان را اعلام کرد، اما با گذشت بیش از 4 سال از تاریخ آزادسازی موصل و بخش‌های اشغال شده از داعش این گروه همچنان برخی از هسته‌های زیر زمینی خود را به صورت سلول‌های خوابیده در مناطق وسیع صحرای شمال غرب عراق نگه داشته و گاهی حملاتی را انجام می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم