حوثی‌ها 25 نفر از جمله کارکنان محلی سفارت آمریکا در یمن را بازداشت کردند

تعدادی از بازداشتی‌ها کارکنان محلی شاغل در سفارت آمریکا و آژانس توسعه بین‌المللی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آمریکایی فاش کردند که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران طی هفته‌های اخیر دست‌کم 25 شهروند یمنی که در صنعا با عنوان کارکنان محلی با سفارت ایالات متحده آمریکا کار می‌کردند را بازداشت کرده‌اند.

دو منبع مطلع روز چهارشنبه، 10 نوامبر، به خبرگزاری «بلومبرگ» گفتند که شماری از یمنی‌هایی که برای سفارت آمریکا و آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده در صنعا کار می‌کردند از جمله این بازداشت‌شدگان هستند.

انگیزه حوثی‌ها از این بازداشت‌ها، که طی سه هفته اخیر انجام شده نامعلوم است، اما آنچه واضح است این اقدام شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در بحبوحه فشارهای بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ یمن صورت می‌گیرد.

کما این‌که هنوز کسی از انگیزه حوثی‌ها برای این بازداشت‌ها، که در سه هفته گذشته انجام شده، مطلع نیست.

این بازداشت‌ها در حالی انجام می‌گیرد که جامعه بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ در یمن فشارهای مضاعفی را بر حوثی‌ها وارد می‌کنند.

سفارت آمریکا در یمن در سال 2015 پس از تصرف صنعا به دست شبه‌نظامیان حوثی بسته شد، اما طی این مدت برخی از کارمندان محلی همچنان از خانه یا به عنوان نگهبان ساختمان‌ها به کار خود ادامه می‌دادند.

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت، ایالات متحده از گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت برخی از کارمندان یمنی سفارتخانه خود در صنعا به شدت نگران است.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده از حوثی‌ها خواست که فوراً همه کارمندان سفارت آمریکا را آزاد و به هرگونه آزار و اذیت دیگر کارکنان پایان دهند.

تسلط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران بر صنعا و کودتای آنها علیه دولت قانونی یمن باعث جنگ داخلی ویرانگر و از هم‌پاشیدگی این کشور شده است.

ادامه درگیری‌ها و جنگ حوثی‌های کودتاگر علیه دولت قانونی یمن باعث گسترش یکی از بزرگترین بحران‌های منطقه شده است. این جنگ نه تنها امنیت یمن و همسایگانش را تهدید می‌کند بلکه به یک بحران انسانی بزرگ تبدیل و منجر به آوارگی میلیون‌ها شهروند یمنی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید