بریتانیا شهروندی یک عراقی‌الاصل را به اتهام ارتباط با دستگاه امنیتی ایران باطل کرد

دولت بریتانیا به دلایل امنیتی از عمومی کردن جزئیات کامل ارتباط ادعایی این فرد با دستگاه امنیتی ایران خودداری کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا شهروندی یک فرد عراقی‌الاصل که به عاملیتِ دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ایران متهم شده را باطل و از بازگشت او به خاک بریتانیا جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری «نشنال نیوز» امارات متحده عربی، دوشنبه 8 نوامبر 2021، این مرد 53 ساله که به اختصار «پ سه» نامیده شده، در سال 2003 شهروند بریتانیا شد، و به مدت 20 سال ساکن این کشور بود تا اینکه در سال 2017، هنگامی که به عراق سفر کرده بود، پاسپورت بریتانیایی او باطل شد.

مطابق اسناد دادگاه، دولت بریتانیا معتقد است که این فرد «از ایران دستور می‌گیرد، و خطری جدی برای بریتانیا به شمار می‌رود.» این فرد که الان چندین سال است در خارج از بریتانیا به سر می‌برد، قصد دارد علیه از دست دادن تابعیت خود درخواست تجدید نظر کند.

در جریان جلسه دادگاه ویژه مهاجرت در سال گذشته، «پ سه» با موفقیت استدلال کرد که او باید بتواند برای دفاع از خود به بریتانیا بازگردد. او به دلایل حقوق بشری استناد کرد و گفت جدایی از خانواده‌اش در بریتانیا نباید ادامه پیدا کند.

با این وجود، پریتی پَتِل، وزیر کشور بریتانیا، اخیرا با دادگاه استیناف تماس گرفت و استدلال کرد که خانواده «پ سه» هنوز هم می‌توانند با او در عراق دیدار کنند، و می‌توانند از طریق «واتس‌اپ» هروقت بخواهند با هم حرف بزنند. به گفته وزیر، این فرد حتی توانسته وکلای خود در ترکیه و لبنان را درباره این پرونده مطلع کند.

دادگاه روز دوشنبه درخواست تجدیدنظر پتل را پذیرفت. پرونده «پ سه» اکنون به کمیسیون ویژه استیناف مهاجرت ارجاع داده شده است، که برای دومین بار در مورد اینکه آیا وی می‌تواند به بریتانیا بازگردد یا نه، تصمیم خواهد گرفت.

به گفته «نشنال نیوز»، دولت بریتانیا به دلایل امنیتی از عمومی کردن جزئیات کامل ارتباط ادعایی «پ سه» با دستگاه امنیتی ایران خودداری کرده است. او خود گفته که با ایران در ارتباط است، و با «گروه‌های ضد صدام حسین» مستقر در آنجا سال‌هاست که پیوند خانوادگی دارد. دولت بریتانیا می‌گوید که «این به طور بالقوه می‌تواند به معنای ارتباط با دستگاه امنیتی ایران باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید