ایران مدعی هشدار به پهپادهای آمریکایی در جریان برگزاری رزمایش ارتش شد

این رزمایش تنها چند هفته پیش از ادامه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام آغاز به کار کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تهران ادعا کرد که در جریان برگزاری رزمایش مشترک «ذوالفقار» ارتش جمهوری اسلامی، پهپادهای آمریکایی به «منطقه شناسایی دفاع هوایی ایران» وارد شده که توسط پدافند هوایی این کشور رهگیری و مورد اخطار «جدی» قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، سه‌شنبه 8 نوامبر، پهپادهای «ام‌ کیو- 9» و «آر کیو- 4» آمریکایی، پس از مواجهه با اخطار ایران، مسیر خود را تغییر دادند و از مرزهای ایران دور شدند.

این خبرگزاری مدعی شده است که کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا، از آغاز شروع رزمایش «ذوالفقار 1400»، سعی در جمع‌آوری اطلاعات و نزدیکی به منطقه عمومی این رزمایش را داشتند.

ایرنا می‌گوید پهپادهای خارجی دیگری نیز در طول این رزمایش مورد اخطار پدافند هوایی ارتش این کشور قرار گرفته‌اند اما به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

ارتش ایران، یک‌شنبه، 7 نوامبر، اعلام کرده بود که رزمایش «ذوالفقار 1400» را با هدف «ارتقای آمادگی برای مقابله با خطرهای خارجی و هرگونه تهاجم احتمالی» در شرق تنگه هرمز و در منطقه‌ای با وسعت بیش از یک میلیون کیلومتر مربع آغاز کرده است.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده از تلویزیون‌‌های دولتی ایران، تیپ‌های مختلف زرهی مانند نیروهای ویژه و نیروهای پیاده‌نظام هوابرد ارتش ایران در این رزمایش حضور دارند.

این رزمایش در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده آمریکا افزایش یافته است. به گفته مقامات آمریکایی، ایران در ماه گذشته، یک نفتکش با پرچم ویتنام را در خلیج عمان توقیف کرده و تا کنون آن را در یکی از بنادر خود نگه داشته است.

تهران از این حادثه، روایت دیگری را ارائه می‌کند. به گفته مقامات این کشور، کماندوهای سپاه عملیات توقیف این نفتکش توسط نیروهای آمریکا را خنثی کرده و این کشتی را که حامل نفت ایران بود در خلیج عمان آزاد کرده‌اند.

رسانه‌های اسرائیلی هم اخیرا از آغاز رزمایش ارتش اسرائیل برای حمله به ایران در آینده‌ای نزدیک خبر دادند. ارتش اسرائیل در این زمینه گفته است، این رزمایش به مدت دو هفته، با شرکت نیروهای نظامی مختلف، در قالب نبردهای شدید و با هدف ارتقای قابلیت‌های نظامی در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود.

به گفته ناظران، اقدام ایران در برگزاری این رزمایش همزمان با ادامه روند افزایش ذخایر اورانیوم سنگین این کشور، حاکی از تلاش جمهوری اسلامی برای گرفتن امتیازات بیشتر در مذاکرات اتمی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید