آمریکا بار دیگر خواستار تشکیل دولت غیرنظامی در سودان شد

ند پرایس از تلاش آمریکا برای یافتن راه حلی برای بحران سودان از طریق کانال‌های دیپلماتیک خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، بار دیگر خواستار تشکیل یک دولت غیرنظامی در سودان شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شامگاه دوشنبه، 8 نوامبر، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما چندین کانال دیپلماتیک برای حل بحران سودان گشوده‌ایم.»

پرایس همچنین ضمن تاکید بر تلاش برای دستیابی به راه حلی برای بحران سودان، گفت واشینگتن از همه تلاش‌ها برای حل پرونده سد رنسانس حمایت خواهد کرد.

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در یک تماس تلفنی با عبدالفتاح البرهان، فرمانده کل ارتش سودان بر لزوم تسریع تشکیل دولت انتقالی و اهمیت آن تاکید کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا در تماس خود بر حفظ مسیر انتقال دموکراتیک قدرت در سودان تاکید کرد.

از سوی دیگر البرهان به بلینکن گفت که آنها متعهد به حفظ انتقال مسالمت‌آمیز و دموکراتیک قدرت و دستاوردهای انقلاب مردم سودان هستند.

پیش از آن، بلینکن، گفته بود که ایالات متحده با پادشاهی عربی سعودی، امارات و بریتانیا از آرمان‌های مردم سودان حمایت کرده و خواستار تشکیل دولت مدنی در این کشور هستند.

او همچنین خواستار احیای کامل و فوری دولت و نهادهای انتقالی تحت رهبری غیرنظامیان در سودان شد.

گفتنی است که سودان از 25 اکتبر تا کنون در یک بحران سیاسی میان نیروهای سیاسی و نظامیان این کشور به سر می‌برد. این دو جریان مدنی و نظامی پس از سرنگونی رژیم عمر البشیر از 11 آوریل 2019 به‌‌طور مشترک قدرت را در دست گرفته بودند. اما دوشنبه 25 اکتبر، البرهان، انحلال دولت و شورای حاکمیت را اعلام و وضعیت فوق‌العاده در کشور برقرار کرد. به دنبال آن ارتش پس از اعلام حکومت نظامی در خارطوم، عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر، شماری از اعضای کابینه او و برخی از رهبران احزاب و فعالان سیاسی را بازداشت کرد.

این اقدامات از سوی سازمان ملل متحد و بسیاری کشورها به‌ویژه آمریکا مورد انتقاد شدید قرار گرفت و ایالات متحده در اقدامی تنبیهی تمام کمک‌های خود به سودان را متوقف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید