کشته‌شدن کنشگر یمنی زیر شکنجه حوثی‌ها در زندان صنعا

دفتر سازمان حقوق بشر در صنعا، ادامه قتل زندانیان و بازداشت‌ شدگان زیر شکنجه وحشیانه حوثی‌ها را به شدت محکوم و مرگ «جهاد صالح علی» را جنايت ضد بشرى دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع حقوق بشری در یمن، از کشته‌شدن یک کنشگر یمنی زیر شکنجه در زندان حوثی‌ها خبر دادند.

بر اساس گزارش منابع سازمان‌های حقوق بشری در یمن، دوشنبه 8 اکتبر، جهاد صالح علی، یکی از جوانان مخالف حوثی‌ها در استان صعده که از 2 سال پیش توسط حوثی‌ها ربوده شده بود، روز گذشته پس از تحمل شکنجه‌های مختلف روحی و جسمی در زندان صنعا جان خود را از دست داد.

خانواده این جوان یمنی در مصاحبه با رسانه‌های محلی گفتند که فرزندشان زیر شکنجه شبه‌نظامیان حوثی جان خود را از دست داده است.

نزدیکان جهاد صالح علی می‌گویند او بر اثر شکنجه زیاد به‌شدت بیمار شده و دو كليه او از كار افتاده بودند، اما حوثى‌ها اجازه درمان یا انتقال او به بیمارستان را نمی‌دادند.

به گفته منابع نزدیک به این فرد، حوثی‌ها از زمان دستگیری او تا زمان مرگ، اجازه درمان یا ملاقات با خانواده‌اش به او ندادند.

بنا به گزارش رسانه‌های داخلی یمن، در تاریخ 21 اکتبر، به همسر جهاد صالح علی، اجازه ملاقات داده شد، اما او هنگام رسیدن به زندان با او ملاقات نداشت، سپس مشخص شد که پس از اینکه حال او وخیم شده، به دستور مستقیم رئیس زندان برای درمان به مکان دیگری منتقل شده است.

همسر این کنشگر یمنی گفته است: «پس از اینکه فهمیدم او را به بیمارستانی در صنعا منتقل کردند، به سرعت خود را به آنجا رساندم اما وقتی رسیدم جهاد صالح در بخش مراقبت‌های ویژه جان خود را از دست داده بود.»

جهاد صالح علی از منطقه «عتمه» در استان ذمار است. برادر او نیز اکنون در زندان‌های قرون وسطایی حوثی‌ها به‌سر می‌برد.

در همین راستا، دفتر سازمان حقوق بشر در صنعا، در بیانیه‌ای ادامه قتل زندانیان و بازداشت‌ شدگان زیر شکنجه وحشیانه حوثی‌ها را به شدت محکوم کرده و مرگ جهاد صالح علی، را اقدامی «جنایتکارانه و ضد بشری» توصیف کرد.

در بیانیه‌ سازمان حقوق بشر آمده است: «جنایات قتل تحت شکنجه وحشیانه، رفتار ظالمانه و غیرانسانی، آدم‌ربایی‌های خودسرانه و ناپدید کردن اجباری افراد، طبق قوانین بین‌المللی بشردوستانه، جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود و طبق قوانین بین‌المللی حقوق بشر ممنوع است. کنوانسیون‌های بین‌المللی حق حیات و حمایت از ربوده شدگان در برابر شکنجه و حمایت از همه افرادی که به اجبار مخفی شده‌اند را در کلیه منشورها، معاهدات و اسناد بین‌المللی، تضمین کرده و هر گونه نقض حقوق انسان‌ها و نقض حق حیات افراد را تهدیدی برای کل جامعه تلقی می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید