نقش‌داشتن گروه «عصائب» و گردان‌های «حزب‌الله عراق» در سوءقصد به‌جان الکاظمی

منابع آگاه فاش ساختند که پهپادها و مواد انفجاری به کار رفته در حمله به اقامتگاه نخست‌وزیر عراق ساخت ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گفته مسئولان امنیتی عراقی، یک گروه مورد حمایت ایران در توطئه سوء قصد نافرجام به جان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور نقش دارد.

در حالی که تحقیقات درباره سوء قصد نافرجام به جان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق همچنان ادامه دارد، مقامات امنیتی و منابع نزدیک به گروههای مسلح عراق که خواستند نامشان فاش نشود دوشنبه، 8 نوامبر، به خبرگزاری «رویترز» گفت‌اند که این حمله توسط یک گروه مورد حمایت ایران، انجام شده و پهپادها و مواد انفجاری به کار رفته در این حمله ساخت ایران است.

اقامتگاه نخست‌وزیر، در منطقه سبز بغداد بامداد یکشنبه، 7 نوامبر 2021، با چند پهپاد انفجاری هدف حمله قرار گرفت که در نتیجه آن شماری از اعضای تیم حفاظت الکاظمی مجروح شدند، اما به او آسیبی نرسید و بلافاصله تحت تدابیر شدید امنیتی به مکانی امن منتقل شد.

قیس خزعلی
قیس خزعلی

نقش عصائب اهل الحق و گردان‌های حزب‌الله

از طرفی دو مقام امنیتی عراقی و سه منبع نزدیک به جناح‌های موسوم به «ولایی» (گروههای وابسته به ایران) در عراق توضیح دادند که این حمله، توسط دست‌کم یکی از این گروه‌ها انجام شده است، اما در این‌باره ارزیابی‌هایی تا حدودی متفاوت ارائه دادند.

این دو مقام امنیتی همچنین افزودند که گردان‌های حزب‌الله و عصائب اهل الحق به طور مشترک این عملیات را انجام دادند.

این در حالی است که به گفته یک منبع از یک گروه مسلح، گردان‌های حزب‌الله در این عملیات دست داشتند ولی این منبع مشارکت عصائب اهل الحق در آن را تایید نکرد.

عصائب أهل الحق
عصائب أهل الحق

شناسایی عاملان

الکاظمی عصر یکشنبه، 7 نوامبر، در سخنان خود در جلسه هیئت دولت تاکید کرده بود که «نیروهای امنیتی، عوامل این سوءقصد را شناسایی کرده و اسامی آن‌ها را فاش خواهیم کرد.»

الکاظمی همچنین تاکید کرد که منزل او با پهپادهایی انفجاری، هدف قرار گرفت که مستقیماً آن را نشانه‌گیری کرده بودند.

هیئت دولت عراق تأکید کرد که این حمله توسط «گروه‌های مسلح جنایتکار انجام شده که خویشتن‌داری و پایبندی بالای نیروهای امنیتی و نظامی به معیارهای حرفه‌ای را نقطه ضعف تلقی کرده و اقدام به تعرض به شخصیت‌های کشور و تهدید آشکار علیه فرماندهی کل آن کردند.»

حمله با 3 پهپاد انفجاری

شایان ذکر است که 3 پهپاد انفجاری بامداد یکشنبه، منزل نخست وزیر عراق را در منطقه سبز به شدت حفاظت شده بغداد، هدف قرار دادند.

این در حالی بود که نیروهای امنیتی، 2 فروند از این پهپادها را سرنگون کردند، اما سومین پهپاد توانست مقر اقامت الکاظمی را هدف قرار دهد.

شایان ذکر است که منطقه سبز شامل سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارجی و همچنین نهادهای دولتی است.

این حمله پس از تحرکات جناح‌های وابسته به ایران از جمله عصائب اهل الحق به رهبری قیس الخزعلی و سپاه بدر به فرماندهی هادی العامری و تهدیدهای مکرر آنها علیه شخص الکاظمی و اعضای دولت او در پی درگیری‌های میان نیروهای امنیتی و طرفداران ائتلاف گروه‌های شبه‌نظامی شکست خورده در انتخابات عراق صورت گرفت.

طرفداران، اعضا و فرماندهان گروههای شبه‌نظامی شکست خورده در انتخابات طی روزهای جمعه و شنبه، در مجاورت منطقه سبز بغداد، در اعتراض به نتایج انتخابات تحصن کرده و چادر زده بودند که تلاش آنها برای اشغال منطقه سبز به درگیری خشونت‌آمیز با نیروهای امنیتی منجر شد.

طی این درگیری‌ها بیش از 120 نفر که اغلب آنها از نیروهای امنیتی بودند مجروح شدند و یک نفر هم کشته شد.

گروه عصائب اهل الحق طی روزهای گذشته نخست وزیر عراق را متهم کرد که به نیروهای امنیتی، دستور شلیک گلوله جنگی به سوی معترضان داده است و الکاظمی را تهدید کرد که هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد. با این حال، قیس خزعلی، دبیرکل این گروه، روز گذشته، حمله به خانه الکاظمی را در صورتی که به گفته او «عمدی باشد»، محکوم کرد.

از طرفی گردان‌های حزب‌الله عراق دیگر متهم به نقش داشتن در این حمله نیز در اولین واکنش خود به سوءقصد به جان الکاظمی ضمن به تمسخر گرفتن این حادثه آن را «ساختگی» توصیف و اعلام کرد «هیچ گروهی حاضر نیست یک پهپاد را برای از بین بردن نخست‌وزیری سابق از دست بدهد!»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید