زرادخانه جدید ارتش اسرائیل؛ افزایش مهمات، موشک‌های نقطه‌زن و قدرت شلیک بیشتر

«جنگ بین جنگ‌ها» یک استراتژی است که در آن ارتش اسرائیل و نهادهای اطلاعاتی این کشور، از طریق توسعه توانایی‌های خود، به دنبال شناسایی و هدف قرار دادن گزینشی خطرهای نوظهور منطقه علیه اسرائیل هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با نهایی‌شدن بودجه دولتی اسرائیل، ارتش این کشور درنظر دارد شمار «تسلیحات هدایت‌شونده» خود را به شکل چشمگیری افزایش دهد.

به گفته روزنامه «جروزالم‌پست»، با توجه به افزایش تهدیدها علیه تل‌آویو، ارتش این کشور درنظر دارد مقادیر قابل ملاحظه‌ای از مهمات جنگی را از ایالات متحده خریداری کند.

اسرائیل در سال‌های گذشته ده‌ها هزار تسلیحات هدایت‌شونده از آمریکا خریداری کرده و در طول بحران اخیر اسرائیل و فلسطین در مَی 2021، از صدها «مهمات تهاجم مستقیم مشترک» برای انجام حملاتی دقیق به اهداف خود در نوار غزه استفاده کرد.

اگرچه به نظر‌ می‌آید زرادخانه «مهمات تهاجم مستقیم مشترک» اسرائیل توسط واشینگتن پر شده باشد، اما «جروزالم‌پست» به اسناد و منابعی دست‌یافته که نشان‌ می‌دهد با تصویب بودجه اسرائیل، ارتش این کشور قصد دارد میزان به مراتب بیشتری از این مهمات را تا سال 2024 از آمریکا خریداری کند.

به گفته «جروزالم‌پست»، ارتش اسرائیل می‌خواهد سفارشات خود را تا سال 2030 ادامه دهد اما از آنجایی که زرادخانه‌ تل‌آویو به تازگی توسط واشینگتن پر شده است، آمریکا مایل به پذیرش همه سفارشات اسرائیل نیست.

به گفته این روزنامه، اسرائیل در دو سال گذشته، مشغول جمع‌آوری اطلاعات درباره هزاران هدف مختلف در غزه، لبنان، سوریه و ایران بوده است. این تسلیحات نقطه‌زن به اسرائیل اجازه می‌دهد تا در صورت شعله‌ور شدن درگیری‌های ناگهانی، این کشور به راحتی اهداف راهبردی دشمنان خود را در محیط‌های غیرنظامی شلوغ و با تلفات «نسبتاً کم غیرنظامی» نابود کند.

علاوه بر این طرح، این کشور در نظر دارد 5 میلیارد شکل اسرائیلی ( معادل بیش از یک و نیم میلیارد دلار آمریکا) از بودجه خود را برای مقابله با «تهدیدهای دایره سوم» اختصاص دهد.

«تهدیدهای دایره سوم» اصطلاحی است که معمولاً بر روی خطرهای شکل گرفته از سوی ایران اطلاق می‌شود.

این بودجه به آموزش نیروهای اسرائیلی و ارتقای قابلیت جمع‌آوری اطلاعات، اختصاص داده شده و لیست اهداف این کشور را طولانی‌تر می‌کند.

اسرائیل برنامه هسته‌ای ایران را «چالش شماره یک» خود می‌داند. علی‌رغم این‌که ایران همواره تلاش برای ساخت بمب هسته‌ای را تکذیب کرده، تنش‌ها در منطقه تشدید یافته و غرب در تلاش است تا با ادامه مذاکرات احیای برنامه جامع اقدام مشترک، موسوم به «برجام»، برنامه هسته‌ای تهران را محدود کند.

به گفته «جروزالم‌پست»، حملات هوایی اسرائیل و تعداد عملیات‌های استراتژی «جنگ بین جنگ‌ها» در سال‌ گذشته افزایش یافته است. این حملات هوایی اکثرا محل استقرار نیروهای ایرانی و یا مسیرهای قاچاق اسلحه ایران به سوریه را مورد هدف قرار داده است.

«جنگ بین جنگ‌ها» یک استراتژی است که در آن ارتش اسرائیل و نهادهای اطلاعاتی این کشور، از طریق توسعه توانایی‌های خود، به دنبال شناسایی و هدف قرار دادن گزینشی خطرهای نوظهور منطقه علیه اسرائیل هستند.

تخمین زده می‌شود که حملات منتسب به اسرائیل علیه کشتی‌های ایرانی، باعث توقف تغذیه‌ 1.2 تا 2 میلیارد دلاری گروه‌های تروریستی در خاورمیانه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید