با تحولات اخیر روند تشکیل کابینه آینده در عراق طولانی می‌شود

در پی سوء‌قصد نافرجام علیه جان الکاظمی، رایزنی‌ها درباره سرنوشت بزرگترین فراکسیون پارلمانی و تشکیل دولت، وارد مرحله پیچیده‌ای شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود ناآرامی‌ها طی روزهای گذشته در عراق و به ویژه در پی ادامه مخالفت گروه‌های طرفدار ایران با نتایج انتخابات پارلمانی و همچنین حمله پهپادی به اقامتگاه مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، مذاکرات و تلاش‌های پشت‌ پرده برای تشکیل کابینه آینده در این کشور همچنان ادامه دارد.

در همین راستا و به گفته حسن ناظم، سخنگوی هیئت دولت، برگزاری جلسه پارلمان و تشکیل دولت، ممکن است، زمان ببرد.

حسن ناظم دوشنبه، 8 نوامبر، به خبرگزاری دولتی عراق (واع) گفت:«روند انتخابات طی شده ولی سایر امور، مهلت و زمان قانونی خاص خود را برای رایزنی، تجدید نظر، تشکیل دولت و آغاز به کار مجلس نیاز دارد.»

ناآرامی‌های سیاسی

شایان ذکر است که سوء‌قصد نافرجام روز گذشته به جان الکاظمی، موضوع تشکیل دولت و پرونده بزرگترین فراکسیون پارلمان را دچار پیچیدگی کرد، در حالی که کشور در پی مخالفت گروههای بازنده و اعتراض آنها به نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی که در دهم اکتبر گذشته برگزار شد، همچنان با تنش‌‌های شدید سیاسی مواجه است.

به گزارش فرانس پرس، رناد منصور، پژوهشگر مرکز «چتم هاوس»، احتمال داده که حمله روز یکشنبه «در ارتباط با روند تشکیل دولت» است. او افزود: «حملات پهپادها به یک استراتژی رایج برای ارسال پیام‌های هشداردهنده تبدیل شده است.... حمله دیروز به مثابه هشداری به الکاظمی و همچنین مقتدی صدر بود که بر اساس نتایج اولیه، بیشترین تعداد کرسی‌ها (بیش از 70 کرسی) را به دست آورده است.»

فراکسیون‌های سیاسی وابسته به حشدالشعبی به عنوان ائتلاف جناح‌های مسلح وفادار به ایران و بدنه نیروهای مسلح، طی دو هفته گذشته، بارها اعلام کرده‌اند که نتایج اولیه‌ انتخاباتی که نشان‌دهنده کاهش قابل‌‌توجه تعداد کرسی‌های آنها در مجلس بود را رد می‌کنند.

حشدالشعبی تا پیش از بروز بحران و درگیری‌های خشونت‌‌بار در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته، کارزار تحریک و بسیج علیه الکاظمی و اعضای دولت او در پیش گرفته و او را به دست داشتن در قتل یکی از فرماندهان شبه‌نظامی معترض در منطقه سبز متهم کرد که تقلب در انتخابات را به مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نسبت داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید