واشینگتن سوءقصد به جان الکاظمی را محکوم کرد

محل اقامت مصطفی الکاظمی در «منطقه سبز بغداد» مورد حمله یک پهپاد انفجاری قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده ضمن محکوم کردن شدید سوءقصد به جان مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیرعراق، این ترور نافرجام را «اقدام تروریستی آشکار» خواند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، یک‌شنبه، 7 نوامبر، در بیانیه‌ای گفت: «از این‌که آگاه شدیم نخست‌وزیر عراق آسیب ندیده است خیالمان آسوده شد. این عمل تروریستی که به شدت محکوم است، قلب دولت عراق را مورد هدف قرار داده بود.»

او همچنین افزود: «ما با نیروهای امنیتی عراقی که مسئول حفظ حاکمیت و استقلال عراق هستند در تماس نزدیک هستیم و برای بررسی این حمله کمک خود را به آن‌ها پیشنهاد کرده‌ایم.»

هیئت سازمان ملل متحد در عراق نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ترور نافرجام الکاظمی گفت، از اینکه صدمه‌ای به نخست وزیر عراق وارد نشده، بسیار خرسند است.

این هیئت تاکید کرد که نباید اجازه داد ترور، خشونت و اقدامات غیرقانونی، ثبات و امنیت عراق را تضعیف و آن را از مسیر دموکراتیک منحرف کند.

«حملات بزدلانه کمکی به ساخت کشورها نمی‌کند»

محل اقامت الکاظمی، بامداد یک‌شنبه، 7 نوامبر، در «منطقه سبز بغداد» مورد حمله یک پهپاد انفجاری قرار گرفت. حمله‌ای که کسی مسئولیت آن‌را بلافاصله برعهده نگرفته و نخست‌وزیر در واکنش، همگی را به آرامش و خویشتنداری دعوت کرد.

الکاظمی در یک ویدیو و در طی اظهاراتی به مردم عراق گفت که حملات بزدلانه موشک‌ها و پهپاد‌ها کمکی به ساخت کشورها نمی‌کند.

او در این ویدیو با تأکید بر‌این‌که از سلامتی کامل برخوردار بوده و آسیب ندیده است، گفت که نیروهای امنیتی برای حفاظت از کشور تلاش می‌کنند.

تصاویر اختصاصی «العربیه» آسیب‌های وارده به محل اقامت الکاظمی را نشان می‌دهد.

به گفته یک منبع امنیتی، در این حمله دو نفر از محافظان شخصی الکاظمی به صورت جزئی آسیب دیدند.

تنش‌های شدید سیاسی

این حمله در زمانی صورت می‌گیرد که عراق شاهد تنش‌های شدید سیاسی ناشی از انتخابات پارلمانی در 10 اکتبر است.

جناح‌های وابسته به ایران و نیروهای سیاسی که شبه‌نظامیان حشد الشعبی را نمایندگی می‌کنند، با از دست دادن شمار زیادی از کرسی‌ها در پارلمان، در این انتخابات شکست خورده و نتائج آن را نپذیرفتند.

این حمله هنگامی رخ داد که منطقه سبز بغداد در دو هفته گذشته شاهد تظاهرات و تحصن‌ هواداران جناح‌های وابسته به تهران بوده است. این تظاهرات و تحصن‌ها در دو روز گذشته نیز ادامه داشته است.

منطقه سبز بغداد میزبان برخی از نهاد‌های رسمی کشور عراق و شماری از کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها از جمله سفارت ایالات متحده آمریکاست.

در جریان درگیری بین معترضین و نیروهای امنیتی در تظاهرات روز جمعه، حداقل یک معترض کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید