فرستاده سازمان ملل در یمن: حوثی‌ها افزایش تنش در مارب را متوقف کنند

وزیر خارجه یمن در گفت‌وگو با العربیه خواستار واکنش سازمان ملل نسبت به تنش‌افزایی حوثی‌های وابسته به ایران در استان مارب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در یمن خواستار توقف تنش‌افزایی شبه‌نظامیان حوثی در استان مارب شد.

گروندبرگ یک‌شنبه 7 نوامبر در گفت‌وگو با «العربیه» بر توقف خشونت‌ها در استان جنگ‌زده مارب در شمال یمن و پرهیز از آسیب به شهروندان غیر‌نظامی تاکید کرد.

از سویی احمد عوض بن مبارک، وزیر خارجه یمن به العربیه گفت که با فرستاده سازمان ملل درباره هدف قرار‌دادن شهروندان غیرنظامی توسط حوثی‌ها گفت‌وگو کرده است.

او ضمن حمایت از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل برای حل مسالمت‌آمیز بحران در یمن، از جامعه جهانی خواست نسبت به تجاوزات شبه‌نظامیان حوثی واکنش نشان دهد.

حمله به شهروندان غیر مسلح

گزارش‌های متعددی نشان می‌دهد که حوثی‌ها عامدانه و هدفمند به شهروندان غیر نظامی در استان مارب حمله می‌کنند.

نهاد‌های حقوق بشری از جمله سازمان «حمایت از رویکردهای مدنی» در روز سوم نوامبر گزارش دادند، «بررسی حوادث جاری نشان می‌دهد که شهروندان غیر‌نظامی در جنوب استان مارب نه تنها قربانی شرایط جنگی شده‌اند بلکه روستاها، اردوگاه‌ها و منازل آنها عامدانه و هدفمند مورد حمله شبه‌نظامیان حوثی قرار می‌گیرد.»

این گزارش می‌افزاید، جامعه جهانی نسبت به شرایط انسانی در مارب بی‌توجه است و سازمان ملل به‌دلیل عدم قاطعیت نیز در شکل‌گیری شرایط اسف‌بار کنونی نقش داشته است.

اردوگاه پناهندگان در مارب
اردوگاه پناهندگان در مارب

افزایش قربانیان

در روزهای اخیر حدود 100 غیرنظامی در حملات دامنه‌دار حوثی‌ها به مناطق مسکونی مارب کشته شدند که فقط در حمله به منطقه «دار الحدیث» از حومه‌های شهر «الجوبه» حدود 40 شهروند جان باختند.

پیشتر معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن بارها از جامعه جهانی، سازمان ملل، اعضای دائم شورای امنیت و فرستاده‌های سازمان ملل و آمریکا خواسته بود که اقدامات جنایت‌کارانه و غیر انسانی حوثی‌ها را محکوم کنند و رهبران و مقامات وابسته به این سازمان تروریستی را به عنوان «جنایتکاران جنگی» مورد تعقیب قرار دهند.

نیروهای ارتش یمن در مارب
نیروهای ارتش یمن در مارب

حوثی‌ها از فوریه گذشته، استان مارب که 3 میلیون شهروند و بیش از یک میلیون جنگ‌زده در آن ساکن هستند را به‌طور مستمر مورد حملات موشکی و پهپادی قرار می‌دهند.

در آخرین گزارش دولت یمن در سپتامبر گذشته آمده که به‌دلیل تنش‌افزایی حوثی‌های وابسته به ایران، 54,502 نفر از شهرهای حریب، العبدیه و الجوبه واقع در جنوب استان مارب مجبور به فرار شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید