رئیس جمهورى عراق: کودتا علیه قانون اساسی را نمی‌پذیریم

برهم صالح بر مخالفت خود با هرج و مرج در عراق تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق با محکومیت حمله تروریستی به منزل مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور، بر مخالفت خود با کودتا علیه قانون اساسی و نهادهای قانونی در عراق تاکید کرد.

رئیس‌جمهوری عراق یک‌شنبه 7 نوامبر در حساب توییتر خود نوشت: «تلاش برای ترور الکاظمی جنایتی شنیع و تخلفی خطرناک است و نیاز به اتحاد و مقابله با کسانی دارد که امنیت کشور را هدف قرار می‌دهند».

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق
مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق

او تاکید کرد که هرگز کشاندن عراق به وضعیت هرج و مرج و کودتا علیه قانون اساسی را نمی‌پذیرد.

محکومیت‌ سوء قصد به الکاظمی

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق حمله راکتی به منزل الکاظمی را تهدیدی بزرگ علیه امنیت و ثبات کشور توصیف کرد.

او صبح یک‌شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «آن چه اتفاق افتاد اقدامی غیرمسئولانه و تلاشی برای ایجاد هرج و مرج در کشور است.» وی ادامه داد که «از همه طرف‌ها تقاضا دارم، فرصت ایجاد آشوب به دشمنان عراق ندهند و نسبت به امنیت و ثبات کشور حساس باشند.»

عمار الحکیم، رهبر جریان «حکمت» نیز با محکومیت سوء قصد به الکاظمی، درباره به خطر انداختن «اقتدار» دولت عراق هشدار داد.

پیشتر مقتدی صدر، رهبر جریان صدر‌ نیز حمله به اقامتگاه نخست‌وزیر عراق در منطقه سبز را محکوم و گروه‌های شبه‌نظامی «فراقانونی» را به ایجاد آشوب در کشور متهم کرد.

کشورهای آمریکا، مصر و شورای همکاری خلیج هم سوء قصد نافرجام به مصطفی الکاظمی را محکوم کردند.

منزل الکاظمی سحرگاه یک‌شنبه توسط چند پهپاد انفجاری مورد حمله قرار گرفت و اما هیچ گروه و سازمانی مسئولیت این حمله را نپذیرفت.

منزل الکاظمی پس از حمله پهپادی
منزل الکاظمی پس از حمله پهپادی

نخست‌وزیر عراق، در واکنش به این سوء قصد در یک سخنرانی ضبط شده خطاب به مردم عراقی‌ گفت که «حملات پهپادی و موشکی وطنی را آباد نمی‌کند.»

خبرنگار العربیه با دریافت برخی تصاویر از حجم آسیب‌ها به منزل الکاظمی، از زخمی‌شدن برخی نیروهای حفاظت از نخست‌وزیر عراق خبر داد.

شایان ذکر است که رهبران و فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی شکست‌خورده در انتخابات از جمله هادی العامری، فرمانده سپاه بدر و قیس الخزعلی، رهبر گروه «عصائب اهل الحق» وابسته به ایران و هواداران آنها که برای دومین روز در اطراف منطقه سبز بغداد تجمع کرده و با نیروهای امنیتی درگیری‌های خشونت‌باری به راه انداختند، مکرر الکاظمی و اعضای دولت او را به انتقام تهدید کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید