دولت عراق: گروه‌های مسلح حاکمیت ملی را هدف قرار دادند

این بیانیه با بیان اینکه تعقیب متجاوزان و محاکمه آنها وظیفه ملی نیروهای امنیتی است، تاکید کرد که این نیروها با هر کسی که بخواهد حاکمیت دولت را به چالش بکشد، مقابله خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای وزیران عراق، با محکوم کردن سوءقصد ناکام به جان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور، گروه‌های مسلح را به هدف قرار دادن حاکمیت ملی متهم کرد.

این شورا، یکشنبه 7 نوامبر، در بیانیه‌ای، حمله پهپادی به منزل الکاظمی را اقدامی «تروریستی و بزدلانه» توصیف کرد.

تهديدی آشکار

در این بیانیه آمده است: «این سوءقصد نافرجام، تهدیدی جدی علیه دولت از سوی گروه‌های مسلح جنایتکار تلقی می‌شود که خویشتن‌داری و حرفه‌ای بودن نیروهای امنیتی و نظامی را نقطه ضعف تلقی کرده و دولت و نمادهای آن به‌ویژه فرمانده کل قوا را بسیار آشکار هدف قرار داده‌اند»

بیانیه همچنین با بیان اینکه تعقیب متجاوزان و محاکمه آنها وظیفه ملی نیروهای امنیتی است، تاکید کرد که این نیروها با هر کسی که بخواهد حاکمیت دولت را به چالش بکشد، مقابله خواهند کرد.

شورای وزیران در بیانیه خود خاطرنشان کرد که دستگاه‌های امنیتی برای شناسایی و دستگیری عواملی که در این اقدام تروریستی، دست داشته تلاش خواهند کرد تا در دادگاه محاکمه و به سزای اعمالشان برسند.

بیانیه در پایان با بیان اینکه «کسی که فکر می کند دست نیروهای امنیتی به او نمی رسد دچار توهم شده است»، تاکید کرد، کسی بزرگتر از قانون در عراق وجود ندارد.

«سناریوی ترور» و فراخوان بسیج علیه الکاظمی

وزارت کشور عراق، بامداد امروز اعلام کرد، سحرگاه روز یکشنبه، 3 پهپاد بمب‌گذاری‌شده به سوی منزل الکاظمی در بغداد پرتاب شد که نیروهای امنیتی موفق شدند دو فروند از آنها را سرنگون و سومین پهپاد به خانه الکاظمی اصابت کرد و منجر به زخمی‌شدن تعدادی از نیروهای حفاظتی او شد.

حمله پهپادی پس از آن صورت می‌گیرد که گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران طی روزهای گذشته با تجمع روبروی منطقه سبز بغداد، هواداران خود را به تحریک علیه الکاظمی تشویق کردند.

قیس الخزعلی، رهبر «عصائب اهل حق» هم روز جمعه، الکاظمی را تهدید کرده بود. گروههای مسلح «کتائب حزب الله» و «سید الشهدا»، نیز الکاظمی را به دست داشتن در درگیری‌های روز گذشته بین نیروهای امنیتی و حامیان این گروه ها در بغداد متهم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید