شبه‌نظامیان نیابتی بازنده در انتخابات عراق در منطقه سبز بغداد چادر زدند

کمیسیون عالی و مستقل انتخابات عراق نتایج اعتراض‌ها به نتایج انتخابات را یکشنبه اعلام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شماری از رهبران و فرماندهان گروهای شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران که در انتخابات پارلمانی اخیر عراق شکست خورده‌اند، در جمع هواداران خود در برابر ورودی‌های منطقه سبز بغداد تجمع کردند.

معترضان که شامل فرماندهانی از گردان‌های حزب‌الله عراق، سپاه بدر، النجباء و عصائب اهل الحق و هواداران آنها بودند، شنبه 6 نوامبر برای شرکت در این تظاهرات علیه نتایج انتخابات عراق، در برابر دروازه‌های منطقه سبز بغداد تجمع کردند.

این در حالی است که صدها نفر در تظاهرات امروز در یکی از دروازه‌های منطقه سبز به شدت حفاظت شده بغداد، شرکت کردند. این تظاهرات روز گذشته با درگیری میان حامیان جناح‌های طرفدار ایران که به نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی معترضند از سویی و نیروهای امنیتی عراق از سوی دیگر به خشونت کشیده شد که این خشونت‌ها منجر به مرگ دست‌کم یک نفر و زخمی شدن بیش از 120 نفر شد که بنا به اعلام وزارت بهداشت عراق اغلب آنها از میان نیروهای امنیتی بودند.

طرفداران ائتلاف گروههای شکست خورده در انتخابات عراق برای ادامه اعتراضات و تحصن چادرهایی را در پارک‌هایی که به موازات یکی از چهار دروازه منطقه سبز قرار دارد، برپا کردند. تظاهر کنندگان تصاویر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق را در حالی آتش زدند که نیروهای امنیتی در محل مستقر شده بودند.
از طرفی کمیسیون عالی و مستقل انتخابات عراق خبر داد که نتایج اعتراض‌ها به نتایج انتخابات را یکشنبه اعلام می‌کند.

بستن ورودی‌های منطقه سبز

مقامات عراقی روز شنبه 6 نوامبر در بحبوحه استقرار نیروهای امنیتی، ورودی‌های منطقه سبز را بستند.
در همین حال، راهپیمایی تظاهرکنندگان هوادار گروههای شبه‌نظامی حشد الشعبی و احزاب شکست خورده در انتخابات با هدف رسیدن به دروازه‌های منطقه سبز برگزار شد.

تظاهرکنندگان معترض قصد داشتند برای یکی از فرماندهان گروه شبه‌نظامی «عصائب اهل الحق» که روز گذشته در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است، مراسم تشییع برگزار کنند.

ساعاتی پیش، فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که مصطفی الکاظمی نخست وزیر، خواستار تشکیل ستادی به فرماندهی یک افسر بلند پایه برای مدیریت و ایمن‌سازی محل تحصن در نزدیکی پل معلق در بغداد شد تا از برخورد میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان، جلوگیری شود.

این فرماندهی در بیانیه‌ای که از سوی مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی منتشر شد، تصریح کرد که نمایندگانی از دستگاه‌های امنیتی و حشد الشعبی در تشکیل این ستاد مشارکت خواهند داشت.

این فرماندهی همچنین از نیروهای امنیتی خواست تا «با خویشتن‌داری و پایبندی به بهترین متدهای حرفه‌ای برای حمایت از آزادی بیان و حقوق بشر اقدام کنند.» در این بیانیه همچنین از تظاهرکنندگان خواسته شده «به قوانین آزادی بیان که در قانون اساسی عراق، تضمین شده است»، پایبند باشند.

این در حالی است که کمیته تحقیق که الکاظمی دستور تشکیل آن را صادر کرده، کار خود را برای روشن کردن شرایط و پیآمدهایی که منجر به کشته و زخمی شدن تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی شد، آغاز کرد. در این بین قیس الخزعلی، رهبر گروه شبه‌نظامی عصائب اهل حق مورد حمایت ایران، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق را تهدید کرد که طرفدارانش را از منطقه سبز، بیرون خواهد کرد.

الکاظمی و در پی خشونت‌های روز گذشته در مقابل ورودی‌های منطقه سبز بغداد، دستور تشکیل کمیته تحقیق و تفحص را صادر کرده بود که مشتمل بر بخش امنیتی حشد الشعبی است تا حوادث رخ داده در تظاهرات جمعه را مورد بررسی قرار دهد.

این کمیته، افراد سهل انگار را وادار به پاسخگویی حقوقی می‌سازد، به ویژه کسانی که دستورات فرمانده کل نیروهای مسلح عراق مبنی بر عدم شلیک گلوله جنگی در هر شرایط را نقض کرده‌اند.

الکاظمی همچنین مقرر داشت به قربانیان، غرامت پرداخت شده و شخصاً بر روند تحقیقات و اقدامات لازم نظارت کند.

همزمان، پس از بیرون رانده شدن طرفداران خزعلی و حامیان طرف‌های بازنده در انتخابات عراق از دروازه‌های منطقه سبز، رهبر شبه‌نظامیان «عصائب اهل الحق»، الکاظمی نخست‌وزیر را تهدید به اقداماتی تلافی‌جویانه کرد.
این در حالی است که هیئت نمایندگی سازمان ملل در عراق از تشدید خشونت‌ها و بروز تلفات در درگیری‌های میان معترضان به نتایج انتخابات و نیروهای امنیتی در ورودی‌های منطقه سبز، ابراز تاسف کرد.

هیات نمایندگی سازمان ملل متحد همه طرف‌ها را به حفظ خویشتن‌داری و توقف خشونت‌ها دعوت کرد.
خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع امنیتی عراق اعلام کرد که یک معترض روز گذشته در جریان تظاهرات بغداد به ضرب گلوله کشته شده است. این منبع امنیتی اما کشته شدن این فرد توسط نیروهای امنیتی یا غیر از آن را مشخص نکرده است.

از سویی وزارت بهداشت عراق خاطر نشان کرد که بیمارستان‌ها پذیرش بیش از 120 زخمی را ثبت کرده‌اند که بیشتر آنها از نیروهای امنیتی بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید