در پی اعلام وضعیت اضطراری ارتش اتیوپی نیروهای ذخیره را فراخواند

ائتلاف مخالفان دولت اتیوپی ضمن پیشروی به سوی پایتخت تهدید کرد با گفت‌وگو یا تهدید سلاح دولت آبی احمد را منحل خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی تحولات اوضاع و تشکیل ائتلاف نه‌گانه گروه‌های مخالف دولت آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی و پیشروی آنها به سوی آدیس‌آبابا و اعلام وضعیت اضطراری و بسیج عمومی در این کشور، ارتش اتیوپی نیز نیروهای ذخیره خود را برای جنگ به خدمت فراخواند.

به گزارش وب سایت مجله اتیوپیایی «آدیس استاندارد»، ارتش اتیوپی جمعه، 5 نوامبر، 2021 از سربازان سابق خود خواست تا ثبت نام کرده و در عملیات نظامی شرکت کنند.

این مجله به نقل از ارتش اتیوپی از نظامیان پیشین دارای آمادگی جسمی برای ثبت نام از 10 تا 24 نوامبر دعوت بعمل آورد.

با افزایش فشار بر ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی و پیشروی مخالفان به سوی آدیس آبابا، 9 جناح ضد دولتی جمعه با هم متحد شدند.

بنا بر گزارش‌ها این ائتلاف متشکل از مخالفان دولت اتیوپی شامل گروه‌هایی است که برخی از آنها مسلح هستند و ضمن ادامه پیشروی به سوی آدیس‌آبابا تاکید کرده‌اند که با گفت‌وگو یا با قدرت دولت آبی احمد را منحل خواهد کرد.

سازمان دهندگان این اتحاد گفتند که پس از یک سال جنگ ویرانگر، به دنبال یک دوره گذار سیاسی هستند.
امضا کنندگان ائتلاف جدید که روز جمعه در واشنگتن تشکیل شد، شامل نیروهای تیگرای نیز می‌شود که در حال حاضر علیه نیروهای اتیوپی و متحدانشان می‌جنگند.

علاوه بر آن ارتش آزادیبخش اورومو است که اکنون در کنار نیروهای تیگرای و هفت گروه دیگر از سراسر کشور در حال نبرد هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس در بیانیه روز پنج‌شنبه 4 نوامبر، یوهانس آبرهه، یکی از سازمان دهندگان، از گروه تیگرای، گفت: «ائتلاف جدید به نام «جبهه متحد نیروهای فدرال اتیوپی» به دنبال ایجاد ترتیبات انتقالی در اتیوپی است تا نخست وزیر کنونی بتواند در اسرع وقت منصبش را ترک کند.»

آبراهه افزود: «البته گام بعدی، آغاز جلسات و ارتباط با کشورها، دیپلمات‌ها و بازیگران بین‌المللی در اتیوپی و خارج از کشور خواهد بود.»

وی با بیان اینکه ائتلاف جدید، سیاسی و نظامی است، خاطرنشان کرد: «این ائتلاف هیچ تماسی با دولت اتیوپی ندارد.»

اودا طربی، سخنگوی ارتش آزادیبخش اورومو، خبر تشکیل اتحاد جدید را تایید کرد. هنگامی که از او پرسیده شد که آیا این اتحاد به دنبال وادار کردن ابی احمد به ترک منصبش است، پاسخ داد که این امر بستگی به دولت اتیوپی و روند رویدادها در هفته‌های آینده دارد. او گفت:«البته ما ترجیح می‌دهیم یک انتقال قدرت صلح‌آمیز و منظم با حذف ابی احمد انجام شود.»

طربی گفت: «هدف این است که دوره انتقال تا حد امکان فراگیر باشد. ما می‌دانیم که این انتقال قدرت به همه شرکا نیاز دارد.»

او افزود اما برای اعضای «حزب سعادت» که نخست وزیر وابسته به آن است، باید راه حلی وجود داشته باشد. بسیاری از اعضا باید مورد بازجویی و حتی ممکن است به خاطر جنایات تیگرای مورد محاکمه قرار بگیرند.

بلن سیوم، سخنگوی نخست وزیر اتیوپی نیز عصر پنج‌شنبه در توییتر خود خطاب به اتحاد جدید گفت: «مردمی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند و فرآیندهای دموکراتیک آغاز شده توسط اتیوپی را رد کردند، نمی‌توانند از انتقال دموکراتیک قدرت حمایت کنند.»

سخنگوی ارتش آزادی‌بخش اورومو نیز در واکنش به این توئیت‌ها اشاره کرد که برخی از افرادی که به اتیوپی بازگشته‌اند، بعدها در زندان یا در حبس خانگی قرار گرفته‌اند. وی گفت: «طی سه سال گذشته، حسن نیت و خوش‌بینی زیادی از دست رفته است.»

سازمان دهندگان ائتلاف مخالفان ضد دولت اتیوپی جمعه خاطرنشان کردند، در میان دیگر گروه‌های امضاکننده توافق‌نامه اتحاد، جبهه وحدت دموکراتیک انقلابی آفر، جنبش دموکراتیک آغاو، جنبش آزادی‌بخش خلق بنی‌شنقول، ارتش آزادی‌بخش خلق گامبلا، جنبش بین‌المللی عدالت و راست کیمانی - حزب دموکراتیک کیمانت، جبهه آزادی‌بخش ملی سیداما و مقاومت دولت سومالی حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید