رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل: توافق هسته‌ای جدید با ایران بدتر از قبلی خواهد بود

زیوی فرکش عقیده دارد که جو بایدن می‌خواهد هرچه زودتر کار برجام را یکسره کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هارون زیوی فرکش، رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل گفت توافق هسته‌ای جدیدی که ممکن است در ماه‌های پیش رو میان ایران و قدرت‌های جهانی منعقد شود، «احتمالاً بدتر» از توافق 2015 موسوم به «برجام» خواهد بود.

زیوی که روز پنجشنبه 4 نوامبر 2021 با «جروزالم پست» صحبت می‌کرد، تاکید کرد که با این وجود، «توافق بد بهتر از عدم توافق است»، چرا که هرگونه توافقی این فرصت را به اسرائیل می‌دهد تا تهدید هسته‌ای ایران را حداقل تا سال 2031 به تعویق بیاندازد، در جایی که به گفته وی، «در حال حاضر ایران به آستانه هسته‌ای نزدیک شده یا در حال عبور از آن است».

زیوی عقیده دارد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد هرچه زودتر کار برجام را یکسره کند. به گفته او: «اگر به سیاست‌های بایدن، مسائلی که با دموکرات‌های رادیکال دارد، شکست دموکرات‌ها در ویرجینیا و این‌جور چیزها نگاه کنید، می‌بینید که بایدن می‌خواهد قضیه برجام را هرچه زودتر فیصله بدهد تا بتواند در آینده به کارهایی که مهمتر می‌داند برسد.»

رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل که منتقد سرسخت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین این کشور، و مقابله آشکار او با مقامات آمریکایی بر سر مساله اتمی ایران بود، به «جروزالم پست» گفت: «خوب است که بنت پشت پرده کار می‌کند. اسرائیل باید بر توافق جدید تأثیر بگذارد تا آن را بهتر کند. واشینگتن قطعا نمی‌خواهد دشمنی اسرائیل را در این زمینه برانگیزد.»

او در عین حال تأکید کرد که اسرائیل می‌بایست «نبرد پنهان» خود علیه برنامه هسته‌ای تسلیحاتی و توسعه‌طلبی منطقه‌ای رژیم ایران را ادامه دهد.

او همچنین از تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا و اسرائیل برای تقویت و گسترش «پیمان ابراهیم» به منظور ایجاد ائتلافی با کشورهای عربی خاورمیانه علیه تحرکات خصمانه جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید