بنت: اگر ایران به سلاح اتمی دست یابد همه خاورمیانه هسته‌ای می‌شود

نخست‌وزیر اسرائیل: ما باید فشار را روی ایران افزایش دهیم، و باید در تلاش‌های خود برای انجام این کار متحد بمانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل هشدار داد که پیشرفت‌های هسته‌ای تسلیحاتی ایران می‌تواند باقی کشورهای خاورمیانه را وادار کند تا به دنبال توسعه سلاح‌های هسته‌ای بروند، و خواستار ایجاد جبهه‌ای متحد برای فشار بر تهران شد.

بنت که پنجشنبه 4 نوامبر 2021 در جریان کنفرانس سالانه گروه «اتحاد علیه ایران اتمی» مستقر در نیویورک سخنرانی می‌کرد، گفت: «تصور کنید اگر ایران هسته‌ای بشود، ترکیه، مصر، و کل خاورمیانه مجبور می‌شوند هسته‌ای بشوند. و این تهدیدی بزرگ برای صلح جهانی است.»

این مواضع نخست‌وزیر اسرائیل یک روز پس از توافق آمریکا و ایران برای از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم به منظور احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» اظهار شد.

او که مخالف هرگونه توافق غرب با ایران است، بر لزوم ایجاد یک جبهه متحد علیه حکومت ایران تاکید کرد و گفت: «ما باید فشار را روی ایران افزایش دهیم، و باید در تلاش‌های خود برای انجام این کار متحد بمانیم.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا امیدوار بود که برجام را در اوایل سال جاری، که خود تازه به ریاست‌جمهوری ایالات متحده رسیده بود، احیا کند. با این وجود، مذاکرات اتمی پس از شش دور برگزاری در وین، در ماه ژوئن متوقف شد، و تاکنون معلق مانده است.

گفت‌وگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا قرار است 29 نوامبر در وین از سر گرفته شود، و انریکه مورا، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا که دوره‌های قبلی مذاکرات را رهبری می‌کرد، رهبری این دوره را نیز بر عهده خواهد گرفت.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در این باره گفت امکانش هست که در جریان این دور مذاکرات، «سریعا» پیشرفت حاصل شود: «ما معتقدیم اگر ایرانی‌ها جدی باشند، می‌توانیم این کار را در زمانی نسبتاً کوتاه انجام دهیم.»

پرایس همچنین تاکید کرد: «ولی ما پیشتر به صراحت گفته‌ایم، که چون این وقفه طولانی شده است، پنجره مذاکره تا ابد باز نخواهد ماند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید