پیام یمن به شورای امنیت پیرامون جنایات حوثی‌ها در مأرب و تعز

دولت یمن: حملات وحشیانه شبه‌نظامیان حوثی علیه غیرنظامیان و مناطق مسکونی جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت قانونی یمن طی نامه‌ای خطاب به شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ادامه اقدامات تجاوزکارانه و حملات وحشیانه شبه‌نظامیان حوثی‌ها علیه غیرنظامیان و مناطق مسکونی در شهرها و روستاها در دو استان‌ مأرب و تعز شکایت برد.

عبدالله السعدی، نماینده دائم یمن در سازمان ملل متحد، پنجشنبه، 4 نوامبر2021، پیامی را به شورای امنیت ارائه کرد که در آن، حملات مداوم شبه‌نظامیان حوثی علیه غیرنظامیان و مراکز غیرنظامی و مذهبی در مأرب را مطرح کرد که آخرین نمونه آن‌، حمله با دو موشک بالستیک در منطقه پر جمعیت الجوبه در جنوب مأرب است.

السعدی خاطرنشان کرد که حمله 31 اکتبر 2021 که مستقیماً یک مسجد و یک مرکز آموزشی را هدف قرار داد، منجر به کشته شدن دست‌کم 39 غیرنظامی شده که بیشتر آنها دانش‌آموز بودند.

او گفت که این حملات ددمنشانه حوثی‌ها نقض آشکار قوانین بین‌المللی و اصول بشردوستانه بین‌المللی بوده و در جریان این حملات به خانه‌ها، منزل عبداللطیف القبلی در مأرب هدف قرار گرفت که دست‌کم 12 غیرنظامی از اعضای خانواده او، از جمله زنان و کودکان، کشته شدند.

نماینده دائم یمن در سازمان ملل حملات عمدی شبه‌نظامیان حوثی علیه غیرنظامیان و مراکز مذهبی و آموزشی در یمن را جنایت‌های جنگی خواند.

در این نامه آمده است که بیش از 54502 غیرنظامی از ابتدای سپتامبر 2021 به دلیل حملات مکرر و مستمر حوثی‌ها با استفاده از موشک‌های بالستیک، توپخانه و سایر سلاح‌های سنگین به مناطق الجوبه، حریب و الرحبه به اجبار آواره شده‌اند.

در این نامه اشاره شده که هزاران خانواده هنوز به دلیل تخریب جاده‌ها، محدودیت‌های رفت و آمد و خطر شدید ناشی از حملات شبه‌نظامیان حوثی که منطقه را در محاصره دارند، سرگردان هستند.

در این نامه به محاصره شهر تعز توسط حوثی‌ها در طول بیش از 6 سال گذشته پرداخته شده که طی آن، غیرنظامیان، بار سنگین محاصره را به دوش کشیده و دائماً در معرض بمباران کور توپخانه‌ای شبه‌نظامیان حوثی بودند که هزاران قربانی به ویژه در میان غیرنظامیان، از جمله کودکان، زنان و سالمندان برجای گذاشت.

دولت یمن در این نامه اعلام کرد که به‌رغم اینکه تعز، موضوع ثابتی بود که در تمامی مذاکرات صلح به رهبری سازمان ملل متحد در استکهلم، مطرح شده اما هیچ پیشرفتی برای پایان دادن به محاصره حاصل نشد. دولت یمن تاکید کرد که این امر بیانگر «کوتاهی جامعه جهانی در حق مردم تعز، عدم محکومیت صریح بین‌المللی جنایات حوثی‌ها و نبود حمایت از غیرنظامیان برای کاهش رنج آن‌هاست.»

بر اساس این پیام، شبه‌نظامیان حوثی بمباران توپخانه‌ای را علیه محله‌های شرقی و غربی شهر تحت محاصره تعز تشدید کرده‌اند که منجر به خسارت‌های جانی زیادی در میان غیرنظامیان و تخریب شدید اموال غیرنظامیان شده است.

در این‌باره همچنین به حمله توپخانه‌ای حوثی‌ها در 30 اکتبر 2021 به محله غیرنظامی الکمب در تعز، که منجر به کشته شدن 3 کودک از یک خانواده و زخمی شدن 3 کودک دیگر شد که حال همه آنها وخیم گزارش شده، اشاره شد.

دولت یمن در پیام خود از جامعه بین‌المللی، شورای امنیت و تمامی سازمان‌های حقوق بشری خواست ضمن محکومیت جنایت‌های حوثی‌ها بر ضرورت توقف اقدامات تجاوزکارانه و غیرانسانی این گروه شبه‌نظامی که غیرنظامیان را در مأرب و سایر مناطق یمن هدف قرار می‌دهد، تاکید کنند.

در این نامه همچنین از جامعه بین‌المللی خواسته شده تا به مسئولیت‌های قانونی و اخلاقی خود در قبال یمن و غیرنظامیان این کشور عمل کنند.

دولت یمن در ادامه از جامعه بین‌المللی خواست شبه‌نظامیان حوثی‌ را به خاطر تخلفات‌شان که جنایت‌های جنگی و جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود، پاسخگو کند.

دولت یمن طی نامه به شورای امنیت مجددا از جامعه بین‌المللی، آژانس‌های سازمان ملل متحد و همه سازمان‌های امدادگر خواست تا برای مقابله با امواج جدید آوارگان در مأرب، به‌ویژه با شروع فصل زمستان و گسترش دامنه بحران اقداماتی فوری را برای ارسال و توزیع کمک بشردوستانه در این مناطق اتخاذ کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید