سعودی، امارات، آمریکا و بریتانیا خواستار بازگشت دولت غیرنظامی در سودان شدند

این چهار کشور خواستار لغو وضعیت فوق‌العاده و آزادی همه افراد دستگیر شده در جریان حوادث 25 اکتبر در سودان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا با صدور بیانیه‌ مشترکی خواستار بازگشت دولت غیرنظامی در سودان شدند.

این کشورها شامگاه چهارشنبه، 3 نوامبر، در بیانیه مشترک خود بر لزوم حمایت از صلح در سودان تاکید کرده و خواستار بازگشت دولت و نهادهای انتقالی به رهبری غیرنظامیان شدند.

در این بیانیه مشترک که وزارت امور خارجه آمریکا نیز آن را منتشر کرد، آمده است: «ما خواستار بازگشت کامل و فوری قدرت به دولت و نهادهای انتقالی تحت رهبری غیرنظامیان در سودان هستیم».

این بیانیه همچنین بر آزادی همه افراد دستگیرشده در جریان حوادث پس از 25 اکتبر و لغو وضعیت فوق‌العاده در سودان تاکید کرده است.

حمایت از گفت‌وگو در سودان

بیانیه با اشاره به این که «در سودان جدید جایی برای خشونت وجود ندارد»، افزوده است: «در این مرحله همه طرف‌های سودانی را به گفت‌وگوی سازنده ترغیب و تشویق می‌کنیم و از همه می‌خواهیم که صلح و امنیت را برای مردم سودان در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند».

سودان هفته گذشته شاهد یک بحران سیاسی میان نیروهای سیاسی و نظامیان بود که پس از سرنگونی رژیم عمر البشیر از 11 آوریل 2019 به‌طور مشترک قدرت را در دست گرفته بودند. اما دوشنبه گذشته عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، انحلال دولت و شورای حاکمیت را اعلام و وضعیت فوق‌العاده در کشور برقرار کرد.

ارتش پس از اعلام حکومت نظامی در خارطوم، عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر، شماری از اعضای کابینه او و برخی از رهبران احزاب و فعالان سیاسی را بازداشت کرد.

این اقدامات از سوی سازمان ملل متحد و بسیاری کشورها به‌ویژه آمریکا مورد انتقاد شدید قرار گرفت و ایالات متحده در اقدامی تنبیهی تمام کمک‌های خود به سودان را متوقف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید