میانجیگران در سودان: به‌زودی میان البرهان و حمدوک توافق خواهد شد

اعطای اختیارات بیشتر به عبدالله حمدوک به شرط تشکیل کابینه با توافق ارتش به عنوان یکی از پیشنهادها مطرح شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه سودانی به نقل از طرف‌های میانجی میان نیروهای سیاسی -مدنی و نظامی از پیشرفت مذاکرات میان عبدالله حمودک نخست‌وزیر برکنار شده و ارتش این کشور خبر دادند.

منابع مطلع، چهارشنبه، 3 نوامبر گفتند که تلاش‌های طرف‌های میانجی برای حل بحران سودان پیشرفت‌های قابل توجهی داشته و ممکن است به توافقی قریب الوقوع میان عبدالله حمدوک وعبدالفتاح البرهان منجر شود.

به گزارش روزنامه «السودانی»، انتظار می‌رود که به‌زودی طرحی از یک توافق کلی میان نیروهای سیاسی –مدنی و ارتش سودان برای غلبه بر بحران کنونی سودان اعلام شود.

اعلام قریب‌الوقوع نتایج توافق

خبرگزاری «بلومبرگ» نیز گزارش داد که ارتش و نیروهای سیاسی سودان با افزایش تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل بحران انحلال دولت و شورای حاکمیتی این کشور توسط ارتش به توافقی درباره تقسیم قدرت نزدیک‌تر شده‌اند.

عماد عدوی، رئیس سابق ستاد ارتش سودان، که اکنون در قاهره به‌سر می‌برد نیز گفت، اطلاعاتی که از فرماندهان ارشد ارتش سودان درباره مذاکرات جاری میان نیروهای سیاسی و ارتش دریافت کرده، نشان می‌دهد دو طرف منازعه کنونی به‌زودی به توافق دست خواهند یافت.

او گفت: «تلاش‌های بسیاری برای پایان‌دادن به بحران در سودان از سوی بازیگران محلی به‌ویژه شخصیت‌هایی از سودان جنوبی، کشورهای آفریقایی و سازمان ملل متحد در حال انجام است.»

پیشنهادهای میانجیگرایانه

منابع آگاه گزارش دادند، یکی از پیشنهادات مورد بحث، اعطای اختیارات بیشتر به عبدالله حمدوک به شرط انتخاب کابینه جدید با توافق ارتش است.

این منابع تاکید کردند، ارتش که از زمان استقلال در سال 1956 بازیگر اصلی صحنه سیاسی در سودان بوده، خواستار کنترل بر دو شورای مهم امنیت و دفاع شده است.

تظاهرات ضد ارتش در سودان
تظاهرات ضد ارتش در سودان

با این حال نحوه تشکیل شورای حاکمیت کماکان عمده‌ترین اختلاف میان طرف‌های درگیر در سودان است.

یکی از میانجیگران که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما با همه بازیگران نظامی و غیرنظامی ملاقات کرده‌ایم و همه آنها با اصل گفت‌وگو موافق هستند.»

او افزود: «هنوز موانع زیادی برای حل بحران وجود دارد، به‌ویژه آن که رهبران سیاسی پیش شرط‌هایی برای آغاز و به نتیجه رسیدن مذاکرات نیز تعیین کرده‌اند.»

وی ادامه داد، جریان «آزادی و تغییر»، بزرگترین بلوک سیاسی-مدنی برخاسته از قیام 2019 علیه نظام عمر البشیر، تاکید کرده که تا زمان آزادی بازداشت‌شدگان و اجرای نقشه راه توافقی برای تقسیم قدرت میان نظامیان و غیر نظامیان، هیچ گونه توافق با ارتش صورت نخواهند گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید