اسرائیل از گفت‌وگوهای بیشتر با آمریکا برای مقابله با ایران خبر داد

گانتز پیشتر گفته بود که مهمترین تهدید برای اسرائیل، ایران و برنامه هسته‌ای تسلیحاتی آن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، اعلام کرد که با لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا درباره رویارویی با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده است.

گانتز، چهارشنبه، 3 نوامبر، در حساب توییتر خود نوشت: «امروز با وزیر دفاع آمریکا صحبت کردم و درباره هماهنگی امنیتی مشترک بین سرویس‌های امنیتی و نظامی اسرائیل و آمریکا بحث کردیم».

وزیر دفاع اسرائیل با اشاره به بررسی پرونده پایگاه‌های ایران در منطقه و اقدامات لازم برای مقابله با آنها، گفت: «با وزیر دفاع آمریکا به توافق رسیدیم که نشستی دوجانبه با هدف ارتقاء همکاری‌های امنیتی بین دو کشور و همچنین گسترش مسائل راهبردی برگزار کنیم».

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» اعلام کرد که کشورش با بریتانیا، آلمان و فرانسه در رابطه با بازگشت ایران به «برجام» توافق نظر کاملی دارد اما هنوز از اراده تهران برای از سرگیری مذاکرات اتمی وین مطمئن نیست.

اظهارات بلینکن یک روز پس از آن بیان شد که ایالات متحده، آلمان، فرانسه و بریتانیا از ایران خواستند پایبندی خود به توافق هسته‌ای سال 2015 را از سر بگیرد تا از «تشدید خطرناک تنش» جلوگیری شود.

گفتنی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال 2018 از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و به‌دنبال آن تهران اعلام کرد که دیگر به محدودیت‌های خود درباره غنی‌سازی اورانیوم پایبند نخواهد بود.

بر اساس توافق هسته‌ای سال 2015، ایران در ازای لغو تحریم‌های بین المللی، فعالیت‌های هسته‌ای خود را کاهش دهد اما خروج آمریکا و اعمال تحریم‌های دوباره علیه تهران از سوی ایالات متحده این توافق را با چالش جدی مواجه کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید