نیروهای آزادی و تغییر: مذاکره با حمدوک تحت فشار و حبس خانگی امکان ندارد

عبدالله حمدوک بازگشت اوضاع سودان به وضعیت پیش از تغییرات اخیر ارتش را به عنوان پیش‌شرط مذاکره مطرح کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جریان سیاسی نیروهای «آزادی و تغییر» که ستون اصلی موج اعتراضات و تظاهرات علیه رژیم سابق عمر البشیر در سودان بود، اعلام كرد، «مذاکره با عبدالله حمدوک، نخست وزیر برکنار شده سودان در شرایط حبس خانگی و تحت فشار سیاسی، امکان پذیر نیست.»

منابع مطلع «العربیه»، سه‌شنبه، 2 نوامبر، به نقل از نیروهای «آزادی و تغییر» گزارش دادند این نهاد سیاسی-مدنی که به صورت نیرویی سیاسی موازی با ارتش سودان حکومت انتقالی را تشکیل داده است، اعلام کرده پیش از آزادی همه وزرا و شخصیت‌های برجسته سیاسی و فعالان مدنی که از 25 اکتبر به این طرف بازداشت شدند، پیشنهادات ارائه شده توسط طرف‌های میانجی‌گر برای مذاکره را قبول نخواهد کرد.

حمدوک در حبس خانگی است

نیروهای آزادی و تغییر با بیان اینکه عبدالله حمدوک از آزادی برخوردار نیست و همچنان در حصر خانگی به سر می‌برد، اعلام کردند مذاکره با فردی که در چنین شرایطی به سر می‌برد، امکان‌پذیر نیست.

این نهاد سیاسی مدنی اعلام کرد، پیش از آغاز مذاکره بایستی گام‌هایی مانند بازگرداندن حمدوک و دیگر وزرای بازداشتی کابینه او به پست‌های خود و برگرداندن همه اوضاع به شرایط قبل از تغییرات اخیر فرماندهان ارتش سودان، برداشته شود.

شرایط‌ حمدوک برای مذاکرات

این جریان سیاسی همچنین تاکید کرد که هر مذاکره‌ای باید با اقداماتی برای بازگرداندن نخست وزیر و کابینه او به وظایف قانونی خود و برگرداندن اوضاع کشور به وضعیت پیش از اقدامات اخیر ارتش انجام شود.

این در حالی است که «ولکر پرتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سودان، تاکید کرد که با نخست وزیر سودان دیدار کرده تا راه‌های موجود برای مهار کردن بحران کنونی را مورد بحث و بررسی قرار دهد. فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در عین حال تاکید کرد که حمدوک همچنان در حبس خانگی است.

بازداشت شخصیت‌ها و فعالان سیاسی

گفتنی است که عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، دوشنبه گذشته (25 اکتبر) پس موجی از بازداشت‌ها در این کشور، انحلال دولت و شورای حاکمیتی و برقراری وضعیت فوق‌العاده در سودان را اعلام کرد.

ارتش در پی اعلام حکومت نظامی در خارطوم در سحرگاه همان روز، علاوه بر حمدوک و کابینه وزرای او برخی از رهبران احزاب و فعالان سیاسی را بازداشت یا در حبس خانگی قرار داد.

فرمانده ارتش سودان یک روز پس از آن، بازگشت نخست وزیر برکنار شده به خانه خود در خارطوم را تایید کرد و توضیح داد که نخست وزیر به دلیل نگرانی‌های امنیتی در خانه خود تحت حفاظت است.

البرهان در اظهارات بعدی اعلام کرد که میانجی‌گری و مذاکره برای بازگشت حمدوک و تشکیل دولت جدید در حال انجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید