اردوغان به‌دلیل اختلاف بر سر تمهیدات امنیتی در کنفرانس اقلیمی گلاسکو شرکت نکرد

رسانه‌های ترکیه محدودیت اعمال‌شده بر تعداد خودروهای امنیتی و تعداد هیئت شرکت‌کننده آنکارا را دلیل لغو حضور رئیس جمهوری ترکیه در گلاسگو عنوان کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور از حضور در کنفرانس جهانی اقلیمی در گلاسکو امتناع کرده است.

این رسانه‌ها سه‌شنبه، 2 نوامبر، نوشتند که به‌دلیل عدم پاسخگویی بریتانیا به خواسته‌های ترکیه درباره تمهیدات امنیتی، رئیس جمهوری ترکیه مشارکت و برنامه‌های خود در کنفرانس را لغو کرده است.

در کنفرانس اقلیمی گلاسکو «کاپ26»، که برای جلوگیری از اثرات فاجعه‌بار تغییرات آب و هوایی برگزار شده است، سران بسیاری از کشورهای جهان شرکت می‌کنند.

حضور اردوغان در نشست گروه 20
حضور اردوغان در نشست گروه 20

اردوغان پس از حضور در کنفرانس گروه 20 در رم، قرار بود اوایل هفته جاری به دیگر رهبران جهان در اسکاتلند بپیوندد اما اختلاف با بریتانیا درباره پروتکل امنیتی باعث انصراف او شد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه اردوغان هنگام بازگشت از رم به ترکیه به خبرنگاران گفت که آنکارا خواسته‌هایی در رابطه با پروتکل امنیتی اجلاس گلاسگو به بریتانیا ارائه داد اما این خواسته‌ها پذیرفته نشدند.

اردوغان گفت: «از آنجایی که خواسته‌های ما برآورده نشد، تصمیم گرفتیم به گلاسکو نرویم».

او تاکید کرد که استانداردهای پروتکلی که آنکارا درخواست کرد، استانداردهایی بودند که همیشه در سفرهای بین‌المللی وی اجرا می‌شدند.

كنفرانس تغییرات اقلیمی در گلاسگو
كنفرانس تغییرات اقلیمی در گلاسگو

اردوغان افزود، بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا در ابتدا گفت که مشکل حل شده است، اما او در آخرین لحظه به گفت که طرف اسکاتلندی مشکلاتی را ایجاد کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد که درخواست‌های او توسط یک کشور دیگر نیز ارائه شده بودند و بدون مشکلی از سوی بریتانیا پذیرفته شدند. وی با رد چنین برخوردهایی تصریح کرد که امتناع از سفر به گلاسگو به حیثیت و آبروی ترکیه مرتبط بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم