آمریکا خواستار احیای دولت مدنی در سودان شد

فرستاده ویژه آمریکا به منطقه شاخ آفریقا: ما بر ضرورت احیای مشارکت توده مردم سودان تحت رهبری حمدوک و یا بدون او تاکید داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که سودان از دوشنبه گذشته پس از اعلام وضعیت فوق العاده و انحلال دولت در بحبوحه بحران شدید سیاسی به سر می‌برد، جفری فلتمن، فرستاده ویژه آمریکا به منطقه شاخ آفریقا، بار دیگر از عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان خواست تا اقداماتی را برای بازگرداندن دولت و آزادی همه غیرنظامیان بازداشت شده انجام دهد.

جفری فلتمن همچنین در نشست خبری سه‌شنبه، 2 نوامبر 2021، بر ضرورت مشارکت غیرنظامیان و نظامیان در اداره کشور تاکید کرده و عنوان نمود که ثبات سودان، در گرو احیای این مشارکت است.

بازگشت حمدوک چه می‌شود؟

فلتمن با عدم تاکید بر موضوع بازگشت عبدالله حمدوک به پست نخست‌وزیری، گفت: «ما بر ضرورت احیای مشارکت توده مردم تحت رهبری حمدوک و یا بدون او تاکید داریم.»

وی همچنین تاکید کرد که واشنگتن زیر بار ممانعت از روند دموکراسی در سودان نخواهد رفت.

سودان
سودان

فلتمن، در کنار جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از این خواستار صیانت از روند دموکراتیک در سودان شده و بر ضرورت بازگشت دولت غیرنظامی و مشارکت میان نیروهای نظامی و غیرنظامی که از سال 2019 قدرت را در سودان در دست دارند، تاکید کرده بود.

اظهارات امروز فرستاده آمریکا در حالی مطرح می‌شود که میانجیگری‌های داخلی و خارجی برای حل بحران سیاسی سودان که در 25 اکتبر با اعلام انحلال دولت و تعلیق شورای حاکمیت از سوی البرهان آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

ولکر پرتس فرستاده ویژه سازمان ملل روز گذشته تاکید کرد که شماری از وزرا، مقامات دولتی و رهبران غیرنظامی نیز پس از یورش نیروهای امنیتی به خانه‌هایشان در سحرگاه آن روز بازداشت شدند از جمله شخص حمدوک اما او یک روز بعد آزاد شد؛ هرچند که همچنان در حصر خانگی به سر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید