فرمانده ارتش سودان دادستان کل کشور را برکنار کرد

برکناری دادستان پس از حکم آزادی مقامات رژیم سابق صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه»، دوشنبه، 1 نوامبر، گزارش دادند که عبدالفتاح البرهان، فرمانده کل نیروهای مسلح سودان، مبارک محمود، دادستان کل و هفت قاضی دیگر در این کشور را برکنار کرده است.

حکم برکناری دادستان کل و شماری از قضات پس از صدور حکم آزادی تعدادی از بازداشت‌شدگان سیاسی وابسته به رژیم سابق عمر البشیر، صورت می‌گیرد.

روز گذشته، دادستان سودان، طی حکمی ابراهیم غندور، وزیر خارجه سابق و محمد حامد تبیدی، مدیر رسانه‌ سابق سازمان امنیت و اطلاعات سودان و تعدادی دیگر از شخصیت‌های سیاسی وابسته به عمر البشیر را از زندان آزاد کرد.

منابع العربیه گزارش دادند که آزادشدگان که از وابستگان به رژیم سابق بودند و پیش از این در 8 سپتامبر حکم آزادی آنها صادر شده بود.

رسانه‌های سودانی گزارش دادند که مقامات قضایی شماری از رهبران رژیم سابق را که ماه‌ها پیش بازداشت شده بودند، آزاد کردند.

از شخصیت‌های آزادشده عمر نمر، فرماندار سابق خارطوم، فتح الرحمن محمد ابراهیم، ​​خالد محمد خیر و پنج نفر دیگر بودند.

آرامش نسبی در سودان

این در حالی است که شهرهای بزرگ سودان به‌ویژه خارطوم، روز یکشنبه و دوشنبه پس از تظاهرات گسترده روز شنبه که در چندین شهر توسط نیروهای آزادی و تغییر و دیگر اتحادیه‌های صنفی برگزار شده بود، شاهد نوعی آرامش نسبی بود.

کمیته پزشکان سودان روز شنبه پس از برگزاری تظاهرات گسترده گزارش داد که 3 نفر در شهر «ام درمان» دومین شهر بزرگ این کشور به ضرب گلوله کشته شدند. مقامات سودانی ضمن تکذیب این خبر تاکید کردند که 12 سرباز در این تظاهرات زخمی شده‌اند.

یکی از مشاوران فرمانده ارتش سودان با تکذیب خبر شلیک گلوله پلیس به سمت تظاهرکنندگان گفت که تنها چند سرباز زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم است.

این در حالی است که شاهدان عینی از شلیک گلوله و پرتاب گاز اشک‌آور به سوی تظاهرکنندگان در خارطوم خبر دادند.

برخی گزارش‌های تایید نشده از سودان، حاکی از آن است که مقامات این کشور، گیلز لیفر، سفیر بریتانیا در خارطوم را پس از اظهاراتی که در آن گفته بود کشورش اقدامات ارتش سودان را به‌شدت محکوم کرده و خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی شده بود را احضار کردند.

تظاهرکنندگان سودانی در شعارهای خود علیه حکومت «نظامی‌ها» شعار داده و خواستار عدم بازگشت به دوران مشابه با حکومت عمر البشیر شدند.

گفتنی است، عبدالفتاح البرهان، دوشنبه گذشته از انحلال دولت و شورای حاکمیتی و تعلیق برخی مفاد قانون اساسی موقت خبر داد.

پس از این اقدامات البرهان نیروهای امنیتی تعدادی از وزرا و مقامات دولتی و همچنین رهبران چندین حزب و نیروهای آزادی و تغییر را بازداشت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید