صدر: اختلاف من با جناح‌های سیاسی بر سر اصلاحات داخلی و خارجی است

صدز: با تشکیل حکومت از طریق ائتلاف با دیگران مخالف نیستم اما باید به روش دموکراتیک باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌های عراق، تاکید کرد که هیچ اختلافی با جناح‌های سیاسی جز بر سر مسئله اصلاحات داخلی و نحوه ارتباط آنها با خارج ندارد.

صدر، شامگاه یکشنبه، 31 اکتبر، در حساب توییتر خود نوشت: «اولین کاری که باید در آینده برای وطن انجام شود، تشکیل حکومت با اکثریتی ملی‌گرا است».

او افزود: «هیچ ایرادی نمی‎‌بینم که جریان صدری‌ها به تنهایی حکومت تشکیل دهد یا اینکه به‌عنوان اپوزیسیون عمل کند اما باید این مسائل بر اساس رعایت اصول دموکراسی باشد».

صدر، پیشتر در حساب توئیتر خود نوشته بود: «ما عراقی هستیم و مشکلات خود را منحصراً بین خودمان حل می‌کنیم. دخالت دیگران در امور داخلی و ورود آنها به مسائلی انتخابات عراق، توهین به مردم، استقلال، حیثیت و حاکمیت این کشور است».

او گفته بود: «اخبار دقیق مبنی بر مداخله برخی کشورها در امور انتخاباتی عراق وجود دارد که این کشورها با فشار بر برخی جناح‌های سیاسی به دنبال منافع خود هستند. این دخالت‌ها آسیب‌های زیادی به عراق و مردم وارد می‌کند».

صدر در ادامه اظهار داشت: «از همه کشورهایی که مداخله آشکار در امور داخلی عراق می‌کنند، می‌خواهم فورا دست از مداخله در امور داخلی کشورمان بردارند».

او چند روز پیش در اظهاراتی تاکید کرد که سیاست آینده او بر اساس قانون خواهد بود و هر شهروندی که قانون را نقض کند، با او قاطعانه برخورد خواهد شد. او همچنین تاکید کرد که اسلحه باید تنها در دست دولت باشد.

بر اساس اعلام نتایج اولیه انتخابات توسط کمیسیون انتخابات عراق، جریان صدر بیش از 70 کرسی از مجموع 329 کرسی پارلمان را کسب کرد و همزمان «ائتلاف فتح»، از جریان‌های وابسته به ایران شاهد کاهش چشمگیر کرسی‌های پارلمانی خود بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم