ازدحام در مرز اسپین‌بولدک جان چهار شهروند افغانستانی را گرفت

پیش‌تر سازمان عفو بین‌الملل از بسته‌شدن مرزهای کشورهای همسایه افغانستان به‌روی پناهجویان انتقاد کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی فرار شهروندان افغانستانی در گذرگاه (مرز) اسپین‌بولدک، برای پناه بردن به پاکستان، چهار نفر در اثر ازدحام جمعیت هنگام خروج از مرز جان خود را از دست داده است.

منابع محلی در ولایت قندهار گفته‌اند که یک‌شنبه 31 اکتبر (9 عقرب)، هنگامی که دروازه ورودی مرز تنها دو ساعت برای ورود شهروندان افغان به پاکستان بازگشایی شد، یک زن، یک مرد و دو کودک افغانستانی که تلاش داشتند وارد خاک پاکستان شوند، در اثر ازدحام و فشار جمعیت و زیر پا شدن جان باختند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، هزاران نفر شهروندان که عمدتا کارمندان دولت پیشین و نظامیان پیشین بودند برای فرار از طالبان، به‌سوی کشورهای همسایه به‌ویژه ایران و پاکستان سرازیر شدند، اما این کشورها مرزهای خود را به‌روی آوارگان و پناهجویان بسته‌اند.

به گفته رسانه‌ها هزاران شهروند افغانستانی، از بدو تسلط طالبان بر کابل، پشت گذرگاه‌های بسته با کشورهای همسایه بسر میبرند؛ به امید اینکه با باز شدن مرزها خود را به مکانی‌ امن‌ برسانند، اما تنها تعدادی اندک از آن‌ها موفق شده‌اند از افغانستان خارج شوند.

مرز اسپین‌بولدک در قندهار و تورخم در ننگرهار و ولایت نیمروز در غرب افغانستان که سرحد مشترک با ایران دارد، طی ماه‌های اخیر شاهد هجوم هزاران شهروند افغانستانی بوده است.

پاکستان به‌تازگی اعلام کرده است که مرزهای خود را به‌روی آن‌ عده از شهروندانی که دارای مجوز رسمی سفر هستند، باز خواهند کرد و همزمان با باز شدن مرز هجوم شهروندان فاقد اسناد معتبر سفر دوباره افزایش یافته است.

پیش‎‌تر، سازمان «عفو بین‌الملل» ضمن انتقاد از بسته‌شدن مرزهای کشورهای همسایه افغانستان به‌روی پناهجویان، از کشورهای همسایه افغانستان از جمله ایران و پاکستان خواسته بود مرزهای خود را به روی پناهجویان بگشایند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید